Maqedonia po zbrazet, qindra autobusë po i dërgojnë të rinjtë në Gjermani

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Qindra autobusë për çdo ditë nga Maqedonia nisen për Gjermani.

Ata janë të mbushur përplotë me të rinjë, në mesin e të cilëve sheh edhe fytyra të njoma që sapo kanë kaluar moshën e mitur.

Pasi janë zhgënjyer dhe kanë humbur shpresën e tyre në vendlindje, ëndrrat e tyre janë t’a nisi një jetë të re diku në landet gjermane.

Politika akoma mendon si t’a vjedh shtetin dhe s’ka ndonjë planë apo strategji për t’a ndalur këtë ekzod.

Të gjithë këta të rinjë kanë rrëfimin e njëjtë dhe thonë për agjencinë e lajmeve INA se duan një strehë të sigurtë dhe kushte më të mira për jetesë.

Ata duan shërbime më të mira shëndetësore, arsimore, ekonomike.., gjëra që nuk i gjejnë në vendbanimet e tyre. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
7 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
8 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
10 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ