Maqedonia, vendi ku çmohen politikanët hajna e nënçmohen arsimtarët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Mars, 2023

Por, çfarë ndodhë në Maqedoninë e Veriut, ku rroga e një arsimtari është qesharake ose katër herë më e vogël se e një deputeti që për katër vite fle gjumë në bankat e Parlamentit. Arismtari që të gjithëve na i mësoi shkronjën A, është i nënvlerësuar, i mbytur në borxhe e kredi, jeton me një banesë dydhomëshe dhe me përplotë telashe tjera nuk dorëzohet… merr ditarin në duar, dhuron buzëqeshje dhe dije për fëmijët tanë.

Muhamer Pajaziti

Shumica e shteteve më të zhvilluara në botë i kanë përqëndruar investimet e tyre në dije, me qëllimin për ti përmirësuar shërbimet në secilën fushë të jetës.

Sikur që ndërtohet një shtëpi apo një ndërtesë me themel të fortë, këto shtete i kushtojnë rëndësi arsimit fillor dhe më pas niveleve tjera.

Hartojnë kurrikula dhe module, për ti aftësuar fëmijët të jenë personalitete dhe të mësohen të jetojnë me dinjitet dhe moral të fortë.

Këtë e arrijnë duke i stimuluar dhe investuar tek arsimtarët, të cilët i edukojnë brezat e rinjë dhe më pas nxjerrin mjekë, inxhinierë, juristë, arstistë, politikanë, e shumë profesione tjera që mbrojnë ngjyrat e atdheut të tyre.

Në radhë të parë në këto shtete çmohet dhe vlerësohet puna e një mësimdhënësi, sepse në fund të fundit për këtë ata kanë më së shumti nevojë.

Por, çfarë ndodhë në Maqedoninë e Veriut, ku rroga e një arsimtari është qesharake ose katër herë më e vogël se e një deputeti që për katër vite fle gjumë në bankat e Parlamentit.

Arismtari që të gjithëve na i mësoi shkronjën A, është i nënvlerësuar, i mbytur në borxhe e kredi, jeton me një banesë dydhomëshe dhe me përplotë telashe tjera nuk dorëzohet… merr ditarin në duar, dhuron buzëqeshje dhe dije për fëmijët tanë.

Përpos kushteve të rënda për jetë, arsimtarët dhe mësuesit në gjithë vendin heqin të zitë e ullirit nga politikanët, që dikur ishin nxënësit më të dobët të tyre. Pikërishtë këta i trajtojnë pa asnjë respekt, duke i detyruar të marrin pjesë në aktivitete partiake e tubime, ndryshe do ja ndalin e kafshatën e bukës për fëmijët e tyre.

Kështu është puna e arsimtarëve në Maqedoni, që pas pavarësimit të vendit. Të gjitha partitë politike kanë abuzuar me ta. Si pasoj, mësuesit e fëmijëve tanë sot fatkeqisht gëzojnë pak respekt nga e gjithë shoqëria. Në një odë apo mbledhi ata kanë një vend të pa përfillshëm, ndërkaq politikanit hajdut i bëjnë naze dhe i mblidhen si miza pas “mjaltit”.

Shpeshherë edhe luajnë e bëjnë shaka me ata, duke bërë thashetheme se nga pa aftësia kanë mbetur të varfër. Por e vërteta është se ata kanë zgjedhur të jetojnë me faqe të bardhë e dinjitet, duke e përpi me shumë vështirësi të vërtetën dhe realitetin e hidhur.

Edhe pak ditë arsimtarët kanë vendosur të hyjnë në grevë urie. Shoqëria jonë nuk duhet të jetë indiferente ndaj këtyre zhvillimeve. Ti përkrahim të gjithë, të stimulohen të mirët sepse bëhet fjalë për personalitetet më të shquara të kombit tonë që po edukojnë fëmijët tanë. Ti respektojmë ata, të jemi mirënjohës, por jo edhe ndaj atyre mësuesve analfabetë që zaptuan vendet e punës me teseretë partiake dhe lidhjet familjare, që po masakrojnë brezat e rinj, duke i nxjerrë pa kokërr dije.

Ti dërgojmë një mesazh edhe kryeministrit Zoran Zaev që të gjej zgjidhje për arsimtarët, siç ka gjetur për veten dhe deputetët dembelë që po zhvasin buxhetin e shtetit pa bërë asnjë punë dhe duke mbytur perspektivën e rinisë tonë që po e braktisë vendin. Në fund të fundit mësuesit janë profesioni që i krijon të gjitha profesionet tjera.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

FB_IMG_1686398588201

Tirania e burrecëve të Tiranës

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

shkelzen halimi

PIKËLLIMI PËR HËNËN MBI ÇAMËRI

Lidhja e Prizrenit

145 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

Latif Mustafa

Shkelje e të drejtave elementare njerëzore në Preshevë e Bujanoc!

INFO

NA NDIQ