Maqedonia, vendi ku çmohen politikanët hajna e nënçmohen arsimtarët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Por, çfarë ndodhë në Maqedoninë e Veriut, ku rroga e një arsimtari është qesharake ose katër herë më e vogël se e një deputeti që për katër vite fle gjumë në bankat e Parlamentit. Arismtari që të gjithëve na i mësoi shkronjën A, është i nënvlerësuar, i mbytur në borxhe e kredi, jeton me një banesë dydhomëshe dhe me përplotë telashe tjera nuk dorëzohet… merr ditarin në duar, dhuron buzëqeshje dhe dije për fëmijët tanë.

Muhamer Pajaziti

Shumica e shteteve më të zhvilluara në botë i kanë përqëndruar investimet e tyre në dije, me qëllimin për ti përmirësuar shërbimet në secilën fushë të jetës.

Sikur që ndërtohet një shtëpi apo një ndërtesë me themel të fortë, këto shtete i kushtojnë rëndësi arsimit fillor dhe më pas niveleve tjera.

Hartojnë kurrikula dhe module, për ti aftësuar fëmijët të jenë personalitete dhe të mësohen të jetojnë me dinjitet dhe moral të fortë.

Këtë e arrijnë duke i stimuluar dhe investuar tek arsimtarët, të cilët i edukojnë brezat e rinjë dhe më pas nxjerrin mjekë, inxhinierë, juristë, arstistë, politikanë, e shumë profesione tjera që mbrojnë ngjyrat e atdheut të tyre.

Në radhë të parë në këto shtete çmohet dhe vlerësohet puna e një mësimdhënësi, sepse në fund të fundit për këtë ata kanë më së shumti nevojë.

Por, çfarë ndodhë në Maqedoninë e Veriut, ku rroga e një arsimtari është qesharake ose katër herë më e vogël se e një deputeti që për katër vite fle gjumë në bankat e Parlamentit.

Arismtari që të gjithëve na i mësoi shkronjën A, është i nënvlerësuar, i mbytur në borxhe e kredi, jeton me një banesë dydhomëshe dhe me përplotë telashe tjera nuk dorëzohet… merr ditarin në duar, dhuron buzëqeshje dhe dije për fëmijët tanë.

Përpos kushteve të rënda për jetë, arsimtarët dhe mësuesit në gjithë vendin heqin të zitë e ullirit nga politikanët, që dikur ishin nxënësit më të dobët të tyre. Pikërishtë këta i trajtojnë pa asnjë respekt, duke i detyruar të marrin pjesë në aktivitete partiake e tubime, ndryshe do ja ndalin e kafshatën e bukës për fëmijët e tyre.

Kështu është puna e arsimtarëve në Maqedoni, që pas pavarësimit të vendit. Të gjitha partitë politike kanë abuzuar me ta. Si pasoj, mësuesit e fëmijëve tanë sot fatkeqisht gëzojnë pak respekt nga e gjithë shoqëria. Në një odë apo mbledhi ata kanë një vend të pa përfillshëm, ndërkaq politikanit hajdut i bëjnë naze dhe i mblidhen si miza pas “mjaltit”.

Shpeshherë edhe luajnë e bëjnë shaka me ata, duke bërë thashetheme se nga pa aftësia kanë mbetur të varfër. Por e vërteta është se ata kanë zgjedhur të jetojnë me faqe të bardhë e dinjitet, duke e përpi me shumë vështirësi të vërtetën dhe realitetin e hidhur.

Edhe pak ditë arsimtarët kanë vendosur të hyjnë në grevë urie. Shoqëria jonë nuk duhet të jetë indiferente ndaj këtyre zhvillimeve. Ti përkrahim të gjithë, të stimulohen të mirët sepse bëhet fjalë për personalitetet më të shquara të kombit tonë që po edukojnë fëmijët tanë. Ti respektojmë ata, të jemi mirënjohës, por jo edhe ndaj atyre mësuesve analfabetë që zaptuan vendet e punës me teseretë partiake dhe lidhjet familjare, që po masakrojnë brezat e rinj, duke i nxjerrë pa kokërr dije.

Ti dërgojmë një mesazh edhe kryeministrit Zoran Zaev që të gjej zgjidhje për arsimtarët, siç ka gjetur për veten dhe deputetët dembelë që po zhvasin buxhetin e shtetit pa bërë asnjë punë dhe duke mbytur perspektivën e rinisë tonë që po e braktisë vendin. Në fund të fundit mësuesit janë profesioni që i krijon të gjitha profesionet tjera.(INA)

TË FUNDIT
4 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
5 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
9 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

ME TE LEXUARA

17 orë
Nga 20 deri 25 qershor do të bëhet regjistrimi elektronik në shkollat e mesme
10 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
17 orë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
10 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
16 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
10 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM
19 orë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

ASH Ziadin Sela

ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

IMG_3300

Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski

INFO

NA NDIQ