Maqedonia vjet më së shumti ka bërë tregti me Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Serbinë, Greqinë dhe Kinën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Në vitin 2021 në Maqedoni janë eksportuar gjithsej 426.638 miliardë denarë ose 6.923 miliardë euro që është për 19.7% për qind më shumë se viti 20202.

Vlera e mallrave të importuara është 594.02 miliardë denarë ose 9.938 miliardë euro, përkatësisht 26.8 për qind më shumë se në vitin paraprak.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, deficiti tregtar në vitin 2021 është 167.38 miliarë denarë, ose 2.716 miliardë denarë, kurse mbulimi i importeve me eksporte është 71.8%.

Në raport thuhet se Maqedonia vjet më së shumti ka bërë tregti me Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Serbinë, Greqinë dhe Kinën.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

naim-bajrami

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

INFO

NA NDIQ