Mariçiq: 2030 si plan dhe shans për anëtarësim në BE është një motiv dhe forcë shtytëse për reforma dhe ndryshime të shpejta

INA
INA

19/10/2023

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, mori pjesë në një dialog të nivelit të lartë në Firence ku diskutoi perspektivën evropiane për rajonin e Ballkanit Perëndimor në vitin 2030.

Në fjalën e tij hapëse, Mariçiq theksoi se viti 2030 paraqet një shans të madh dhe një plan konkret për vendet kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ai shprehu bindjen se ky afat kohor do të ndihmojë në rivendosjen e besueshmërisë së procesit të zgjerimit të BE-së dhe do të nxisë popullaritetin e idesë së anëtarësimit.

“Viti 2030 si datë e perspektivës evropiane të rajonit me një plan konkret duhet të jetë motivi dhe forca jonë lëvizëse për ndryshime, një mundësi që duhet ta shfrytëzojmë”, tha Mariçiq, duke theksuar se ky është çelësi për të rikthyer besimin dhe popullaritetin e idesë. të BE-së, dhe jo vetëm për procesin e integrimit evropian. Në këtë drejtim, Mariçiq shtoi se nuk është shumë popullor të flitet për korniza kohore, duke theksuar se nëse nuk ka kornizë kohore, gjithmonë do të ketë një justifikim se pse dhe si duhet të shtyhet zgjerimi i BE-së.

Mariçiq gjithashtu tha se përshpejtimi i procesit të anëtarësimit në BE duhet të përfshijë hapa konkrete përveç negociatave, të cilat duhet të prezantohen në javët e ardhshme.

Ngjarja u organizua nga Universiteti Evropian i Firences dhe mbështetet nga Ministrisë e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë. Në këtë dialog politik të nivelit të lartë morën pjesë personalitete diplomatike të rëndësishme, duke përfshirë Ambasadorin Evropian David Geer dhe Ambasadorin e Italisë në Maqedoninë e Veriut Andrea Silvestri. Kjo ngjarje ka shërbyer për shkëmbimin e ideve rreth “Autonomisë së Hapur Strategjike të BE-së” dhe impaktit të saj në Ballkanin Perëndimor dhe zgjerimin e BE-së, në kontekstin e ndryshimeve gjeopolitike në rajon.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

INFO

NA NDIQ