Mariçiq: BE-ja është alternativa jonë e vetme, që të rinjtë të qëndrojnë në shtëpi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

“Nuk kemi rrugë më të mirë se BE-ja, çdo alternativë tjetër për vendin do të stimulojë qytetarët që të kërkojnë shpëtimin jashtë vendit. Ata do të shohin se si të shkojnë në punë në vendet anëtare të BE-së me pasaportën e tyre ose me një tjetër pasaportë”, tha sot zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq.

Megjithatë, sipas Mariçiqit, procesi i evropianizimit ka nevojë për mbështetjen dhe ndihmën e të gjithë qytetarëve, të respektohen ligjet dhe të shfrytëzohen mundësitë e BE-së.

Mariçiq theksoi se anëtarësimi në BE, nuk nënkupton zhdukje automatike të problemeve, por do të thotë pjesëmarrje në një sistem që ka mënyra për të  ndihmuar në zgjidhjen e problemeve, shumë më mirë dhe më lehtë.

“Nëpërmjet procesit të anëtarësimit në BE duam të ndalojmë, që qytetarët e Maqedonisë të kenë të njëjtat mundësi dhe përfitime me pasaportën e tyre që kanë qytetarët e tjerë të BE-së. Procesi i evropianizimit apo i transformimit për hir të BE-së është një proces që na ndihmon. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për mbështetjen dhe ndihmën e të gjithë qytetarëve – të respektojmë ligjet dhe të shfrytëzojmë mundësitë e BE-së”, tha Mariçiç në emisionin “Përshëndetje Maqedoni”  në Kanal5.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
7 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
7 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
7 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
7 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok
2 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës
8 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
7 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ