Mariçiq: Integrimi në BE është rruga të cilën me vetëdije dhe me përgjegjësi e zgjodhën qytetarët e vendit

INA
INA

31/05/2023

Integrimi evropian është rruga të cilën me vetëdije dhe me përgjegjësi e zgjodhëm, sepse kjo nevojitet për stabilitet dhe progres të shtetit, për reforma të dukshme në plan të brendshëm, të cilat do të japin transformim pozitiv të shoqërisë sonë, porositi sot zëvendëskryeministri i angazhuar për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, i cili në kuadër të vizitës zyrtare në Bruksel, u tkaua me eurodeputetët nga grupi i Aleancëls progresive të socialistëve dhe demokratëve në Parlamentin evropian, Tonino Picula, Matjazh Nemec dhe Andreas Shider.

Në takime, siç kumtoi Sekretariati për çështje evropiane, u bisedua për zbatimin e agjendës reformuese evropiane, për ndryshimet kushtetuese, si dhe për ngjarjet e reja në Kosovë.

“Eurodeputetët e konfirmuan mbështetjen të cilën ia japin Maqedonisë së veriut për ta ruajtur dinamikën e negociatave me BE-në, si dhe se kemi miq në BE të cilët i njohin hapat tanë pozitivë dhe japin mbështetje për angazhimet tona që të arrijmë deri në vitin 2030 të bëhemi anëtare e Unionit”, ceket në kumtesë.

Në takim u potencua se kemi mundësi të mirë, si shtet anëtar i NATO-s, një nga të rrallat në rjaon që tërësisht është harmonizuar me politikën e jashtme të BE-së, shtet i cili i filloi negociatat me BE-në dhe i cili konsiderohet faktor serioz i stabilitetit në rajon, të jetë në pakon e vendeve për anëtarësim të ardhshëm në BE.

Mariçiq në Bruksel u takua edhe me eurodeputeten nga grupi i të gjelbërve, Tineke Strike dhe pati takim koordinues me u.d. drejtoreshë për Ballkanin Perëndimor e Drejtorisë së përgjithshme për fqinjësi dhe negociata për zgjerim të Komisionit evropian, Mikela Matuela.

Në tkaim u bisedua për rrjedhën e procesit të skriningut, planin për reforma dhe përpunimin e dokumenteve kyçe nga Klasteri i parë, Udhërrëfyesin për sundimin e së drejtës, Udhërrëfyesin për funksionimin e institucioneve demokratike dhe reformën në administratën publike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

INFO

NA NDIQ