Mariçiq: Kemi bërë përparim në 80 për qind të kapitujve, nuk janë vërejtur asnjë pengesë

Picture of INA
INA

09/11/2023

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq nuk sheh se raporti i Komisionit Evropian është negativ për Maqedoninë. Sipas tij, ka progres në 80 për qind të kapitujve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Komisioni ofron një seksion objektiv të progresit por edhe të dobësive. Doli një mesazh i rëndësishëm, ne kemi përparuar në 80 për qind të kapitujve dhe nuk është vërejtur asnjë regres. Vlerësimi është një nivel i mirë në vitin 2023 dhe ka qenë konstante solide për disa vite më parë. Në klasterin e grupit të vlerave themelore, vërehet se shteti jep rezultate”, thotë Maricic.

Sipas tij, plani i rritjes është pozitiv, i cili parashikon transferimin e parave në vendet që janë në negociata, por që ende nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian.

“Ne e mirëpresim planin e rritjes. Ne si vend kërkuam që BE-ja të mund të përdorte përfitimet edhe para se të bëheshim anëtarë. Synimi ynë dhe i përbashkët i BE-së është të bëjmë transferimin e parë të fondeve në Maqedoni dhe në Ballkanin Perëndimor deri në prill të vitit 2024. Kjo do të thotë se nëse shpejtojmë, mund të kemi transferimin e parë pas 5 muajsh”, thotë Mariçiq.

Ai shtoi se opozita po pengon rrugën evropiane të vendit.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ