Mariçiq: Maqedonia është e gatshme të pranojë refugjatë nga Ukraina

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq u shpreh se për Maqedoninë e Veriut është mirë qe vendet anëtare të BE-së dhe kryetarja e KE-së, Ursula von der Leyen u shprehën për mbështetjen e parezervë të Ukrainës që të anëtarësohet në BE.

“BE duhet të hyjë më me guxim në politikën dhe projektimin e anëtarësimit të vendeve nga Ballkani Perëndimor. Ne dëshmuam se jemi partner i besueshëm. Kemi ndërmarrë të gjata hapat që i ndërmorrën edhe vendet anëtare të BE-s”, tha Mariçiq.

Ai shtoi se tani është mundësi e mirë që procesi i zgjerimit të përshpejtohet, ndërsa në lidhje me agresion rus ndaj Ukrainës, Mariçiq tha se Maqedonia e Veriut është e gatshme të pranojë refugjatë.

“Ende nuk kemi pranuar refugjatë, por kemi kapacitete që po bëhen gati. Ne do ta bëjmë në kuadër të mundësive tona. Kemi përvojë nga viti 1999”, tha Mariçiq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

INFO

NA NDIQ