Mariçiq në takimin me ministrat e BE-së të vendeve pjesëmarrëse në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore

Picture of INA
INA

05/06/2023

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane dhe kryenegociues me BE-në, Bojan Mariçiq sot në Beçiq, Mal të Zi, do të mbajë fjalim në takimin e ministrave të BE-së të vendeve pjesëmarrëse në procesin e bashkëpunimit në Evropën Juglindore (PBEJL), që është pjesë e ngjarjeve të nivelit të lartë me rastin e përfundimit të presidencës malazeze me nismën.

Temë e takimit, siç kumtuan nga SÇE, do të jetë “Procesi i integrimit evropian – perspektiva e zgjerimit të Bashkimit Evropian”, si pikënisje e përbashkët për të gjitha prioritetet e presidencës së Malit të Zi me PBEJL të cilat krerët e delegacioneve të vendeve anëtare të nismës, sekretari i përgjithshëm të Këshillit, do të shqyrtojnë dhe japin pikëpamjet e tyre për bashkëpunimin rajonal dhe përfaqësues të Komisionit Evropian.

Në margjinat e takimit ministror, ​​zëvendëskryeministri Mariçiq do të ketë një takim dypalësh me kolegen e tij nga Shqipëria, Olta Xhaçka dhe me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu.

Kryesimi malazez i Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore përfundon për më pak se një muaj dhe nga 1 korriku kryesimin do ta marrë Maqedonia e Veriut, që do të jetë kryesimi i tretë deri më tani si vend që është përfshirë në këtë iniciativë që nga formimi në qershor 1996.

Takimit të ministrave të BE-së do t’i paraprijë takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve pjesëmarrëse në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (PBEJL), në të cilin do të marrë pjesë edhe shefi i diplomacisë, Bujar Osmani.

TË FUNDIT
14 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
16 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
17 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
30 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
4 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
12 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

INFO

NA NDIQ