Mariçiq nga Brukseli: Negociatat me BE-në e hapin tregun e punës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Në Bruksel vazhdon skriningu dypalësh për Kapitullin 2 “Lëvizja e lirë e punëtorit”. Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, , duke iu drejtuar Komisionit Evropian tha se bëhet fjalë për një kapitull të rëndësishëm për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, për shkak se, me harmonizimin me ligjet e BE-së, hiqen barrierat që lidhen me tregun evropian të punës, gjë që e bën më të vlefshëm punëtorin nga Maqedonia e Veriut.

“Me aderimin e RMV-së në BE, për qytetarët tanë do të thotë punë pa leje pune sikurse shtetasit e vendeve tjera të BE-së, trajtim të njëjtë gjatë punësimeve, sigurim të njëjtë social, të drejtë për contribute pensionale dhe sociale, njohjen e ndërsjelltë të kualifikimeve” – tha Bojan Mariçiq.

Këtë javë në Bruksel, sic njofton KlanM, në agjendën e skriningut ishin Kapitulli 9 “Shërbimet Financiare”, Kapitulli 28 “Mbrojtja e Konsumatorëve dhe shëndeti publik” si dhe Kapitulli 2 “Lëvizja e lirë e punëtorëve”, kapituj këto që sipas Zv/Kryeministrit përmbajnë rregulla të rdnësishme për qytetarët dhe cilësinë e jetës, por edhe për stabilitetin financiar dhe makroekonomik të RMV-së.

Mbetet të prezantohen të arriturat dhe harmonizimi me BE-në për Kapitullin 8 “Konkurenca” nga Klasteri 2 “Tregu I Brendshëm” dhe sipas kalendarit të paraparë vazhdohet me klasterin e tretë.

TË FUNDIT
48 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
49 minuta
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
2 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

ME TE LEXUARA

9 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
6 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
2 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
9 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
1 ditë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ