Mariçiq: Opozita nuk do t`i votojë ndryshimet kushtetuese!

Picture of ina-online
ina-online

23/08/2023

Ekzistojnë dy mënyra që të arrihet shumica e domosdoshme e 80 deputetëve në Kuvend, për ndryshimet kushtetuese dhe vazhdimin e negociatave me BE-në, thotë Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq. Sipas tij, mënyra e parë është që VMRO-DPMNE, me kushte të caktuara, që ishin dakorduar në takimin e fundit të liderëve, të mbështesë ndryshimet, kurse mënyra e dytë që deputetë të caktuar të opozitës, sikurse para 5 viteve kur ndryshohej emri, të vendosin “pro” ndryshimit të Kushtetutës.

“Nuk shoh mënyrë të tretë, këto janë dy opsionet. Ne do të punojmë në dy nivelet. Vlerësoj se nuk është e pamundshme dhe ka kohë dhe hapësirë për bisedimeve dhe të arrijmë tek zgjidhja”, tha Bojan Mariçiq.

Por, Zv/Kryeministri Mariçiq, druan se lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski, nuk është i sinqertë kur flet për anëtarësimin e vendit në BE dhe se kjo parti, as tani e as pas zgjedhjeve, nuk do t`i mbështesë ndryshimet kushtetuese.

“Jemi të hapur për propozime se si të tejkalohet problemi në interes të procesit eurointegrues. Nga VMRO-DPMNE thanë se duhen garanca të reja se nuk do të ketë kushtëzime për vendin nëse kalojnë ndryshimet kushtetuese. Jemi të gatshëm të bisedojmë edhe për këtë, edhe pse kemi garanca se nuk do të ketë kërkesa të reja që do të kushtëzojnë anëtarësimin tonë në BE”, tha tha Bojan Mariçiq.

Nga ana tjetër Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, tha se lidhur me ndryshimet kushtetuese, po bisedohet me të gjithë deputetët.

“Izolimi që vjen nga brenda është i papranueshëm. Bisedohet me secilin deputet, për shkak se tani përgjegjësia është tek deputetët. Mendoj se askush nuk ka të drejtë ta mbajë peng perspektivën e qytetarëve të vendit”, tha Oliver Spasovski.

Ndryshe, në kuadër të fushatës “Ne jemi Evropë”, Zv/Kryeministri Mariçiq do t`i bind qytetarët për rëndësinë dhe përfitimet nga eurointegrimet. Do të mbahen takime në 8 qytete ku do të diskutohen tema të ndryshme.

TË FUNDIT
2 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
2 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
2 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

ME TE LEXUARA

10 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
4 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
2 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
10 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
4 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ