Shkarkimi i ministrave të ASH-së, ja çka thotë Mariçiqi i LSDM-së

ina-online
ina-online

07/02/2024

Anëtari i lartë i LSDM dhe njëherit zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë, Bojan Mariçiq ka komentuar ndërrimin e ministrave nga ASH, pas përplasjeve të fundit mes Arben Taravarit dhe Ziadin Selës.

“Unë personalisht por edhe si LSDM vlerësojmë secilin dhe çdo subjekt politik, vlerësojmë të gjithë anëtarët e Qeverisë dhe e gjithë rrjedha do të varet nga ajo se si do të vlerësoj kryeministri, cilat janë sinjalet nga Aleanca për Shqiptarët dhe qëndrimet e tyre, por sigurisht se cilat do të jenë numrat”, deklaroi Mariçqi, duke komentuar zhvillimet brenda ASH-së, dhe propozimet që së fundi janë dhënë për të bërë ndërrime në qeveri duke zëvendësuar ministrat nga radhët e ASH-së.

Sipa tij, çështja e propozimit për zgjedhjen dhe shkarkimin e anëtarëve të Qeverisë është në kompetencë të kryeministrit, përkatësisht të mandatarit.

“Mandati Talat Xhaferi propozoi përbërjen e Qeverisë, Kuvendi e mbështeti dhe që atëherë jemi anëtarë të Qeverisë me kryeministrin Xhaferi. Do të shohim në lidhje me atë që doli nga Aleanca, supozoj se kryeministri i Qeverisë Teknike, Xhaferi, do të veprojë sipas asaj që është indikacion politik”, nënvizoi Mariçiq, duke shtuar se duhet pyetur kryeministri Talat Xhaferi.

Megjithatë, siç shtoi ai, Aleanca është “një partner i rëndësishëm në Qeveri dhe mendimet dhe propozimet e tyre duhet të dëgjohen”. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ