Mariçiq: Plani i BE-së për integrim të përshpejtuar e bën real dhe të prekshëm anëtarësimin në BE deri në vitin 2030

INA
INA

20/10/2023

Jetojmë në një moment të ri gjeopolitik ku urgjenca e eurointegrimeve tona kurrë nuk ka qenë më e shprehur. Agresioni ushtarak rus ndaj Ukrainës si asnjë krizë tjetër më parë e ka kyçur alarmin se BE-ja duhet ta aktivizojë politikën e zgjerimit dhe të ndërmarrë detyrime për ridefinim të rolit të saj në rajon”, tha zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq në fjalimin në Konferencën për dialog ndërparlamentar për avancim të mëtutjeshëm të integrimit evropian të Ballkanin Perëndimor (BP), që Kuvendi e organizon së bashku me APKE-në.

Sipas tij, është e qartë se lufta në Ukrainë dhe ngjarjet në rajonin tonë dhe në Lindjen e Afërt, e hapin sërish çështjen për të ardhmen e Evropës, por edhe për të ardhmen e BP, i cili është, shënjestër e ndikimeve të jashtme dhe propagandës dhe për këtë nuk guxon të humbet fokusi i perspektivës evropiane për vendet e BP.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Prerja e druve drunj dru

Sejdiu: Po ndodh një ‘masakër’ ekologjike në territorin e komunës së Zhelinës (FOTO)

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

INFO

NA NDIQ