Mariçiq-Roth: Angazhim më i madh dhe forcimi i bashkëpunimit rajonal për një hap të shpejtë drejt BE-së

INA
INA

16/10/2023

Në margjinat e Forumit të Shoqërisë Civile – Tiranë 2023, Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Bojan Maricic, ka zhvilluar një takim me Michael Roth, deputet dhe kryetar i Komisionit të Politikës së Jashtme në Bundestagun gjerman.

Diskutimet kanë qenë të përqendruara te perspektiva evropiane, planet për të përshpejtuar negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe rëndësia e bashkëpunimit rajonal në Ballkanin Perëndimor, sidomos në periudhën e ardhshme.

Nga ky takim është shpërthyer mesazhi se plani i Bashkimit Evropian synon të sjellë reforma të shpejta që do të lehtësojnë procesin e anëtarësimit për vendet e rajonit. Mariçiq ka theksuar se bashkëpunimi i madh dhe angazhimi i përbashkët janë thelbësore për të ndërtuar një Evropë të sigurt dhe të përparuar. Ai gjithashtu ka theksuar përpjekjet e qeverisë për të ruajtur dinamikën e procesit, duke falënderuar mbështetjen e Republikës Federale të Gjermanisë për Maqedoninë e Veriut.
Në anën tjetër, Michael Roth ka theksuar rëndësinë e plotësimit të obligimeve nga Maqedonia e Veriut dhe angazhimit të saj në negociatat për anëtarësim. Ai ka shtuar se përcaktimi i një date të qartë për anëtarësimin deri në vitin 2030 është një sinjal i qartë për synimet e Bashkimit Evropian për zgjerim. Diskutimet kanë përfshirë edhe nevojën për fokus më të madh në bashkëpunimin rajonal, i cili pritet të ndihmojë në zhvillimin dhe integrimin e rajonit në tregun e përbashkët.

Në lidhje me këtë temë, së shpejti fillon Samiti i Procesit të Berlinit në Tiranë, ku kryeministri shqiptar Edi Rama do të presë liderët e Ballkanit dhe BE-së. Zëvendëskryeministrja Mariçiq, si pjesë e delegacionit qeveritar maqedonas, do të marrë pjesë në këtë ngjarje, thelluar bashkëpunimin me liderët dhe institucionet relevante për të ndihmuar në përshpejtimin e rrugës drejt anëtarësimit në BE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ