Mariçiq: Shpresoj që presidenca franceze të ndryshojë dinamikën në afrimin e Ballkanit Perëndimor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2022

Shpresoj që presidenca franceze të ndryshojë dinamikën në afrimin e Ballkanit Perëndimor, duke u nisur nga shembulli ynë. Do të jetë një sinjal i madh për ne, por edhe për të gjithë rajonin, si dhe për rikthimin e besimit dhe besueshmërisë së BE-së, tha zv. kryeministri për Integrime Evropiane, Bojan Mariçiq në tryezën e sotme të rrumbullakët “Aderimi i Ballkanit Perëndimor në BE: një tregim i gjatë (i papërfunduar) Qëndrueshmëria e kursit të politikës së jashtme të Maqedonisë së Veriut”.

Mariçiq theksoi se vendi ka vite që është në proces dhe sidomos pesë vitet e fundit ka treguar një qasje të ndershme dhe të hapur në zbatimin e reformave, veçanërisht në fushat kyçe.

Raportet evropiane, tha ai, konfirmojnë pa mëdyshje se jemi të suksesshëm dhe ecim përpara.

“E realizuam një nga synimet tona strategjike, u bëmë anëtare e NATO-s. Tani është koha për të filluar bisedimet e anëtarësimit me BE”, tha ai, duke shtuar se reformat po vazhdonin dhe qëllimi ishte “ta sjellë” Evropën në shtëpi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ