Mariçiq: T’u qëndrojmë besnikë vlerave të dy Ilindenëve, krenarë dhe të njohur ta jetojmë të ardhmen evropiane

INA
INA

02/08/2023

Zëvendëskryeminsitri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq u dërgoi ruim me rastin e festës së madhe shtetërore Ilinden – Ditës së Republikës, të gjithë qytetarëve të vendit, me dëshirën për përparim të shtetit dhe prosperitet në të jgitha fushat dhe jetë më të mirë për qytetarët.

“Sot e festojmë një nga festat më të rëndësishme të popullit maqedonas, i kremtojmë identitetit maqedonas, shtetësinë maqedonase dhe bashkësinë multikulturore të atdheut tonë. 120 vite pas Ilindenit të krushevës dhe 79 vite pas Ilindenit të KAÇKM-së, jemi të gatshëm me dituri dhe maturi ta fusim shtetin tonë në Union, i cili i respekton karakteristikat identitare, dallimet dhe vlerat bashkëkohore të jetës moderne”, theksoi Mariçiq.

Idealet e Ilindenit edhe sot, siç theksoi Mariçiq, bëjnë thirrje për shtetësi, vendosmëri dhe unitet para gjeneratave të reja.

Ai theksoi se sot jetojmë në kohë kur jemi të obliguar me vendimet tona dhe përkushtimin e bashkuar të popullit tonë të ndërtojmë shtet sipas standardit evropian.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ