Mariçiq: VMRO dhe E Majta duhet të përgjigjen për bllokadën drejt BE-së

Picture of INA
INA

31/10/2023

Është koha për të hapur temën se pse DPMNE dhe E Majta po e bllokojnë këtë vend në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Nuk mund në ketë shtet të ketë përgjegjësi për çdo gjë, përveç atyre që bllokojnë, tha mbrëmë gjatë një paraqitje televizive, zëvendëskryeministri Bojan Mariçiq.

“Kemi punuar dhe po punojmë që të marrim 80 deputetë që do të mbështesin ndryshimet kushtetuese, por DPMNE është e palëkundur në vendosmërinë e saj për të bllokuar rrugën e Maqedonisë së Veriut drejt BE-së dhe Mickoski thotë se as para dhe as pas zgjedhjeve nuk do të votojë për këto ndryshime kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese varen nga Parlamenti. Unë sinqerisht besoj se ka njerëz në DPMNE që nuk janë të gatshëm ta bllokojnë vendin e tyre në planin afatgjatë. Ne po punojmë që të gjithë deputetët të kuptojnë përgjegjësinë e tyre dhe që disa prej tyre ta marrin dhe të votojnë. Përndryshe, nuk duhet të habitemi nëse Moldavia dhe Ukraina fillojnë negociatat e anëtarësimit, nëse Shqipëria vazhdon dhe ne mbetemi në tunel”, tha Mariçiq.

Ai shtoi se çmimin duhet ta paguajnë ata që mbajnë peng vendin e tyre. “Mendoj se nuk duhet të falen ata që e mbajtën vendin rob për 11 vjet dhe që duan ta bëjnë sërish, dhe të gjithë ata që i ndihmojnë në këtë, të gjithë ata që duan të na distancojnë nga BE-ja, të na afrojnë me Rusinë ose për të na afruar me ato qendra të pushtetit që janë aktivisht kundër anëtarësimit tonë në BE”, theksoi Mariçiq. “Ne e dimë se çfarë do të ndodhë nëse nuk ka ndryshime kushtetuese, e dimë këtë, do të thotë që qytetarët do të duhet të vendosin mes të ardhmes së tyre në integrimin evropian dhe përfundimit të negociatave pas 4-5 vjetësh apo në agoninë e 15 viteve që ndërkohë do të forcojë pozitën e Bullgarisë, do t’i japë argumente palës bullgare dhe ne do të perceptohemi si ata që e shkaktojnë problemin, kështu që në kushte më të këqija do të duhet të bëjmë të njëjtin kompromis dhe ndërkohë do të rritet nacionalizmi, varfëria, izolimi”, tha Mariçiq. (koha.mk)

TË FUNDIT
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

15 orë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
21 orë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
19 orë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora
15 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ