Marin Mema për rastin në Veles: Si ka mundësi të ndodhë një situatë e këtillë kur ministria e arsimit udhëhiqet nga shqiptarët

Picture of INA
INA

05/09/2023

Gazetari shqiptar Marin Mema ka reaguar në lidhje me diskriminimin e fundit që u ndodh shqiptarëve të Komunës së Velesit duke theksuar se drejtoria gjimnazit “Koço Racin” në Veles nuk lejon regjistrimin e më shumë se 22 nxënësve shqiptar dhe 20 nxënës të tjerë janë të detyruar me polici të largohen.

“Sot në gjimnazin “Koço Raçin” në Veles, drejtoria e kësaj shkolle nuk lejon regjistrimin e më shumë se 22 nxënësve shqiptar! 20 nxënës të tjerë janë detyruar sot me polici të largohen! Justifikimi është se vetëm 22 i kanë plotësuar “kriteret”, të tjerët jo! Madje sot janë detyruar të largohen edhe katër profesorë shqiptar siç ata theksojnë! Pra edhe nxënësit e regjistruar 99% të lëndëve (përveç njërës) duhet t’i bëjnë në gjuhën maqedone”, shkruan Mema.

Mema po ashtu habitet për një situatë të këtillë për shkak se Ministria e Arsimit drejtohet nga ministër shqiptar dhe si ka mundësi që në të njëjtën kohë të shkelen të drejtat në këtë formë.

“Dhe nuk përfundon këtu… I mbani mend fëmijët që kërkonin të mësonin shqip në Çashkë, shumë pranë Velesit? Është komunë ku shqiptarët janë shumicë, por pavarësisht kësaj drejtori i shkollës nuk lejon hapjen e paraleleve shqipe. E kuptoni çfarë diskriminimi i hapur? Diskriminim tek të drejtat më themelore dhe askush nga shtetarët nuk merr përgjegjësi! I mbani mend fëmijët që kërkonin të mësonin shqip në Çashkë, shumë pranë Velesit? Është komunë ku shqiptarët janë shumicë, por pavarësisht kësaj drejtori i shkollës nuk lejon hapjen e paraleleve shqipe. E kuptoni çfarë diskriminimi i hapur? Diskriminim tek të drejtat më themelore dhe askush nga shtetarët nuk merr përgjegjësi”, shkruan Mema duke shtuar se e drejta e arsimit është e drejtë themelore dhe nëse nuk reagon politika në Maqedoni atëherë duhet të reagojë Tirana zyrtare.

TË FUNDIT
15 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
17 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
18 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
31 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
BDI në “lucidum intervallum”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
4 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
23 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
10 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
4 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
23 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
9 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

INFO

NA NDIQ