Marinakis: Nuk ka takim të planifikuar në mes Mitsotakis dhe Mickoskit

Picture of ina-online
ina-online

08/07/2024

Takimi nuk është planifikuar, por nuk përjashtohet që kryeministri në margjinat e samitit të NATO-s të ketë takime dypalëshe, tha zëdhënësi i Qeverisë greke, Pavlos Marinakis, duke iu përgjigjur pyetjes së korrespondentit të MIA-së nga Athina për një takim të mundshëm në mes kryeministrave, Hristijan Mickoski dhe Kyriakos Mitsotakis, në margjinat e Samitit të NATO-s në Uashington.

“Jo, nuk është planifikuar asnjë takim, por nuk përjashtohet që kryeministri të ketë disa takime dypalëshe në kuadër të aktiviteteve dhe në margjinat e Samitit të NATO-s. Por nuk ka asgjë të planifikuar”, përgjigjet Marinakis në pyetjen e AIM-së.

Sipas programeve zyrtare të dy kryeministrave, edhe Mickoski edhe Mitsotakis, përveç Samitit të NATO-s dhe aktiviteteve të planifikuara në margjina, do të marrin pjesë edhe në darkën në Shtëpinë e Bardhë të organizuar nga presidenti amerikan Joe Biden.

Në konferencën e rregullt të sotme me gazetarët, lidhur me vendin tonë, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari, Marinakis tha se kryeministri grek në Samitin e NATO-s “do të ngrejë në nivelin më të lartë” respektimin e Marrëveshjes së Prespës, diçka që vetë Mitsotakis e ka bërë të ditur në intervistat dhe deklaratat e tij në periudhën e kaluar.

TË FUNDIT
1 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
1 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
3 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
14 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
17 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

1 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
21 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
1 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
20 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
20 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
20 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ