Kush është marka e veshjeve që përdor Zelenski, arriti miliona fitime

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy është bërë i famshëm dhe i njohur në botë falë mënyrës se si vishet, pasi shfaqet rregullisht me uniformë kamuflazhi, madje edhe gjatë takimeve me shtetarë të huaj apo gjatë një vizite zyrtare në Kongresin Amerikan.

Këto ditë, falë Forbes, u zbulua se marka ukrainase M-TAC, e cila prodhon pajisje për turizëm dhe gjueti, pajisje armësh, si dhe veshje ushtarake dhe taktike, është e veshur nga Zelensky dhe Komandanti i Përgjithshëm i Forcat e Armatosura të Ukrainës Valery Zaluzhny dhe qindra mijëra ushtarë dhe civilë në Ukrainë.

Zgjerimi i papritur i M-TAC dhe shitjet e mallrave të tyre janë trefishuar që nga shkurti 2022. Kompania filloi të punojë së pari në rajonin e Lviv, prodhimi u zgjerua në Kiev, punësoi 750 rrobaqepëse që punonin në tre turne.

Sipas parashikimeve të ekspertëve financiarë, deri në fund të vitit 2022, të ardhurat duhet të rriten shtatë deri në tetë herë dhe të arrijnë në 600 deri në 650 milionë hryvnia (që është afërsisht 150 milionë euro).

Themeluesi i M-TAC është Alexander Karasev nga Kievi, i cili në fillim të viteve 2000 u interesua për airsoft, një sport simulues ushtarak i ngjashëm me paintball që përdor armë zjarri kopje që lëshojnë topa të fortë plastikë me diametër 6 deri në 8 milimetra.

Në atë kohë, ishte e vështirë për të gjetur pajisje ajrore në Ukrainë, kështu që Karasev vendosi të kombinonte hobi dhe biznesin dhe së bashku me partneren e tij Natalia Korzhenyuk hapën dyqanin Militarist në Kiev, ku shitën pajisje të importuara të aviacionit.

Deri në vitin 2014, zinxhiri Militarist kishte gjashtë dyqane, dhe Karashev bleu shumë pajisje ushtarake për lojëra ajrore, si dhe disa kamionë dhe transportues të blinduar të personelit. Por Militarist kishte shumë konkurrentë që shisnin veshje ushtarake të importuara, kështu që Karasev dhe Natalia Korzhenyuk i ofruan një partneritet stilistit Denis Golovko dhe rezultati ishte krijimi i një marke ukrainase të veshjeve taktike të quajtur M-TAC.

Një nga modelet e para dhe më të suksesshme të kompanisë së re ishin pantallonat Aggressor, të cilat Volodymyr Zelenski i ka veshur tani.

Në fillim të vitit 2022, M-TAC kishte shtatë dyqane, dy mijë metra katrorë punishte dhe një magazinë në Kiev me më shumë se 200 punonjës, si dhe një linjë prodhimi, një dyqan dhe një magazinë në Poloni. Pas pushtimit rus të Ukrainës, kjo nuk mjaftoi më, pasi radhët qindra metra të gjatë të klientëve qëndronin përpara dyqaneve. (INA)