Marrëveshja e Ohrit, opozita kërkon largimin e Vuçiç

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Mars, 2023

Opozita në Serbi kërkon dorëheqjen e presidentit Aleksandër Vuçiç. Ka qenë ky reagimi ndaj kreut të shtetit për arritjen e pajtimit me Kosovën për të zbatuar propozimin e Bashkimit Europian për normalizimin e marrëdhënieve.

Megjithatë, Vuçiç ka tentuar sërish që të ndryshojë qëndrimin e tij, të premtuar verbalisht ndaj ndërmjetësuesve ndërkombëtarë, Josep Borrell, Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar, duke sqaruar se zbatimi i planit të BE-së do të bëhet deri në vijat e kuqe të Serbisë.

“Republika e Serbisë është një vend i njohur ndërkombëtarisht, ndërsa ajo siç e quajnë Republika e Kosovës, për mua nuk është e njohur ndërkombëtarisht. Nuk dua të bëj marrëveshje ndërkombëtare me Republikën e Kosovën”, tha Vuçiç.

Vuçiç përsëriti edhe njëherë ato vija të kuqe.

“Pas çdo samiti dhe takimi, në çdo vend, unë pa mëdyshje flas për vijat e kuqe të Serbisë, që kanë të bëjnë me kundërshtimin e pranimit të Kosovës shtet i pavarur, dhe pranimit të Kosovës në OKB. Siç e dini, edhe në takimin e fundit e kam thënë, se askush, asnjëherë nuk mund t’i vendosi obligim ligjor Serbisë për atë që Serbia nuk e ka pranuar. Prandaj, nuk kam nënshkruar atë që BE-ja e ka quajtur marrëveshje e as aneksin”, shtoi ai.

Ndër të tjera, presidenti serb sqaroi marrëveshjen për të pagjeturit, të arritur 18 gushtin e kaluar, duke pretenduar se nuk ka pranuar përdorimin e termit “zhdukje me forcë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

6268D636-E717-4022-9281-29983E78940D

Grubi: Azilanti Nikolla Gruevski ka rejting 4 herë më të madh sesa Mickoski

Mitrovica

Sulmohen dy shqiptarë në Mitrovicën e veriut

9A904D21-4FA8-4B26-A94C-FEE1A0970CB8

Bullgari: Përplasje fizike në parlament!

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet për dhunë ndaj gruas një person nga Gostivari

banka-popullore-800x445-780x439-1

Në shtator inflacioni në RMV pritet të bie nën 10 për qind

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

zelensky-1

Zelensky përsërit thirrjen për anëtarësim në NATO dhe BE

IMG_1769

Kasami: Artan Grubi po angazhohet për ta kthyer Nikolla Gruevskin në Maqedoni!(Video)

INFO

NA NDIQ