Marrëveshja s’është e mirë, por është e pashmangshme, thotë politikani serb

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Kryetari i Partisë për Liri dhe Drejtësi në Serbi, Dragan Gjilas, beson se plani franko-gjerman i mishëruar tashmë në një marrëveshje nuk është i mirë për Serbinë, por është i pashmangshëm dhe prandaj është e kotë të flitet për të.

Pika më problematike e kësaj marrëveshjeje, sipas politikani serb, është se Serbia pranon të mos kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

“Partia ime se mbështet këtë marrëveshje, pasi ne besojmë se Serbia duhet të luftojë kundër anëtarësimit të Kosovës në OKB”, ka thënë fillimisht ai, përcjell mediumi serb opozita, Danas.

Sipas tij, Serbia duhet të jetë realist dhe të kuptojë se shqiptarët nuk duan të jenë pjesë e rendit kushtetues të Serbisë dhe se kjo mund të ndryshohet vetëm me luftë.

“Lufta është diçka që nuk duhet të ndodhë kurrë”, ka shtuar ai.

Nëse propozimi refuzohet, shton më tej Gjilas, Serbia nuk do të bombardohet.

“Mund të ju paralajmëroi se me refuzimin do të bombardohemi vetëm në aspektin ekonomik”.

Kosova dhe Serbia të hënën, sipas shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Josep Borrell, kanë pranuar propozimin e Bashkimit Evropian apo gjerësisht i njohur ndryshe si propozimi franko-gjerman, që tash e tutje do të quhet Marrëveshja për rrugën e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Marrëveshja e 27 shkurtit e cila ka për qëllim normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve, në asnjërën nga 11 nenet e saj nuk parasheh njohjen e ndërsjellët mes Kosovës dhe Serbisë, por Kosovës përveç themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe i kërkohet që së bashku me Serbinë ta formalizojnë statusin e Kishave Ortodokse Serbe.

TË FUNDIT
27 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
59 minuta
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

ME TE LEXUARA

23 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
2 orë
Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit
17 orë
Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës
1 ditë
Shkrimi nga Sarajeva që shkaktoi reagime në Kosovë, përmendi dy portalet kosovare se marrin para nga Serbi
5 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
23 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
2 orë
Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove
17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

INFO

NA NDIQ