Martesa e zviceranes 70 vjeçare me 35 vjeçarin nga Kosova, shteti nuk i beson kësaj lidhje dhe po e heton

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

Një martesë mes një të gruaje të moshuar 70 vjeçarje dhe një të riu 35 vjeçar nga Kosova është temë debati në Zvicër.

Autoritetet zvicerane kanë vënë në pikëpyetje këtë lidhje martesore, duke ngritur dyshime, por duke vijuar edhe hetime.

Gazeta Blick.ch ka nxjerrë një titull “Dyshimi për një martesë të falsifikuar, Gjykata nuk beson në dashurinë mes Aargauerin (70) dhe kosovarit (35)”…” transmeton gazeta zvicerane LeCanton27.ch.

Sipas gazetës, për të marrë më shpejt lejen e qëndrimit, martesat e falsifikuara po lidhen vazhdimisht, por të vërtetohen këto është e vështirë. Tani një gjykatë në kantonin Aargau ka thënë një vendim, duke vënë në dyshime këtë lidhje martesore.

Leja e qëndrimit në Zvicër është një e mirë e lakmuar. Aq e lakmuar sa ndonjëherë martesat lidhen me qëllimin e vetëm për të siguruar martesën për njërin nga bashkëshortët. Një rast i tillë ka pushtuar deri vonë kantonin e Aargaut. Autoritetet supozuan se një grua (70) ishte në një martesë të rreme me një të ri kosovar (35) me qëllim që t’i jepte atij qëndrim të përhershëm në Zvicër.

Megjithatë, duke qenë se zakonisht ka vetëm indikacione dhe nuk ka prova të martesave false, procedura është e ndërlikuar. Të dy bashkëshortët intervistohen paralelisht dhe më pas vlerësohen protokollet e intervistës. Nëse mund të mblidhen prova të mjaftueshme për një martesë të favorshme, leja e qëndrimit do të refuzohet.

Në verën e vitit 2018, të dy u martuan në Kosovë, siç raporton “Aargauer Zeitung”. Megjithatë, ai qëndroi në Kosovë. Pasi ishte në Zvicër, gruaja paraqiti një kërkesë për bashkim familjar. Megjithatë, autoritetet tashmë ishin bërë të dyshimta dhe e refuzuan kërkesën me arsyetimin se ishte një martesë e destinuar. Të porsamartuarit nuk e duruan këtë dhe bënë ankim në gjykatën administrative.

Më pas, seanca gjyqësore u zhvillua në vjeshtën e vitit 2021. Hetuesit ishin në gjendje të siguronin historitë e bisedave të të dyve paraprakisht, gjë që ndihmoi gjyqtarët në vendimin e tyre.

Gjykata arrin në përfundimin se ka të dhëna të rëndësishme se kosovari, së paku, nuk është realisht serioz në lidhje me martesën dhe se po ndjek synime të tjera, përkatësisht për të anashkaluar kushtet ligjore për pranim të të huajve.

Regjistrat e bisedave tregojnë se të dy janë takuar në Facebook. Ai i shkroi asaj në mënyrë spontane dhe nuk hoqi dorë derisa gruaja më në fund u përgjigj. Duke qenë se ata komunikonin me njëri-tjetrin shumë rregullisht, gjykata supozoi se ekzistonte një vullnet i vërtetë për t’u martuar. Megjithatë, në bisedë kishte prova që flisnin për të kundërtën. Procesi i bisedës ndërpritet disa herë gjatë një periudhe të gjatë kohore.

Një tjetër pikë që flet për një martesë të rreme: të dy pothuajse nuk janë parë kurrë që nga dasma. Që atëherë ai e ka vizituar atë vetëm dy herë në Zvicër. Edhe pse kishte një vizë që do t’i lejonte të qëndronte në Zvicër për 90 ditë, vizitat e tij ishin të kufizuara në disa ditë. Mësohet se i riu e ka kaluar pothuajse të gjithë kohën në dhomën e tij dhe nuk kishte qëndruar me gruan e tij. Regjistrat e bisedave tregojnë se gruaja i ka kërkuar disa herë të riut kosovar që të dilte nga dhoma e tij. “Zemër, cili është problemi?” ai iu përgjigj paradhënieve të gruas së tij.

Prandaj gjykata arriti në përfundimin se një sjellje e tillë e burrit tregonte se ai nuk ishte i interesuar të jetonte me gruan nga Aargau dhe hodhi poshtë ankesën e gruas. Ajo nuk e kupton dot: “Nëse burri im merrej vetëm me letrat, mund të kishte kërkuar dikë tjetër prej kohësh”. Por kjo nuk është fundi i çështjes për të. Ajo po mendon ta çojë çështjen në gjykatën federale. (INA)

TË FUNDIT
30 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
55 minuta
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
21 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
3 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë
9 orë
QMK: Në Manastir janë zbuluar 1408 pushkë nga luftërat ballkanike

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ