Masa drastike për Manchester City, klubi mund të përjashtohet nga Premier League

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Manchester City mund të përballet me një sërë masash deri në përjashtim nga Premier League angleze, kjo për shkak të shkeljeve financiare të kryera. Skuadra me president Sheikun Mansur është njoftuar mëngjesin e sotëm nëpërmjet një shkrese zyrtare, në të cilën përmendet shkeljet e rënda financiare të kryera.

Shkeljet janë kryer në periudhën nga shtatori i 2009-ës e deri në sezonin 2017-2018 dhe tani do t’i referohen komisionit të pavarur. Në total mbi 100 akuza, duke nisur nga transferimi i futbollistëve të mitur të cilëve u është bërë presion për nënshkrimin e kontratave e deri tek sponsorët që kanë siguruar vetëm një pjesë të pagesës për klubin.

Ardhja e këtyre akuzave nuk është diçka e rastësishme, pasi nuk është kundërshtuar nga drejtuesit e skuadrës angleze. Në reagimin e bërë prej tyre thuhet se mirëpresin shqyrtimin e çështjes nga komisioni i pavarur, por duke shqyrtuar të gjitha materialet dhe dokumentacionin të cilin skuadra ja ka drejtuar federatës angleze të futbollit. Në përfundim, në njoftimin e klubit thuhet se kjo çështje duhet të zgjidhet një herë e përgjithmonë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xavi

​Xavi kapet sërish me arbitrat: E panë të gjithë, është turp

Bellingam Real Barca

Reali i Madridit i palodhur! Triumfon në limite ndaj Barcelonës

struga trim lum

Fiton Struga, Shkëndija humb, Shkupi vetëm barazim

griezman

Atletico blindon liderin e skuadrës, drejt rinovimit me sulmuesin

de jong

Lëndimi i tretë në të njëjtin vend, De Jong nuk do të luajë këtë sezon me Barcelonën

Bernardo Silva 2

Real Madrid ndërhyn në merkaton e Barçës, madrilenët tentojën lojtarin e Cityt

anceloti

Ancelotti flet për golin e papranuar të Yamal dhe penalltinë e Vazquez

fc shkupi

FC Shkupi shkarkon trajnerin Mladen Zhizhoviq! Kush do ta drejtoj ekipin shkupjan

futboll

KF Besa vetëm një pikë larg inkuadrimit në Ligën e Parë

INFO

NA NDIQ