Masa konkrete për pensionistët deri në fund të muajit, paralajmëroi ministrja Trençevska

Picture of INA
INA

10/10/2023

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, deklaron se deri në fund të muajit do të merren masa konkrete për pensionistët. Besoj se deri në fund të muajit do të kemi masa konkrete me të cilat do ta mbështesim standardin jetësor të pensionistëve, veçanërisht të pensionistëve me pension të ulët, u shpreh Trençevska. E pyetur nëse do të negociojë sërish me pensionistët, ajo tha se raportin nga grupi punues e ka marrë sot në mëngjes dhe se do ta përcjellë në Qeveri për të vendosur se çfarë masash do të ndërmerren. Ajo gjithashtu përgënjeshtroi disa pohime nga pensionistët të cilët pretendojnë se kanë marrë rritje të pensioneve prej vetëm 200 deri në 300 denarë.
“Nuk mund të jetë 200 apo 300 denarë, sepse përqindja 5.3 është sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave. Supozoj se nga cila kuzhinë kanë dalë 6.8 për qind, sepse as unë dhe as ndonjë përfaqësues i Qeverisë nuk kemi deklaruar 6.8. Deklaratat e mia ishin nga 5 deri në 6 dhe rreth 6, por gjithmonë kam thënë se do të presim të dhënat nga Enti Shtetërorë i Statistikave”, ka deklaruar ministrja Jovanka Trençevska.
Ministrja Trençevska tha se është pikërisht institucioni që jep të dhënat për indeksin e mesatares së jetesës dhe për indeksin e pagës mesatare për rritjen e pagës mesatare.
Këto deklarata ajo i bëri gjatë promovimit të protokollit për veprim me fëmijët me diabet në shkolla, në çerdhe dhe në çerdhe për fëmijë, ku morri pjesë në çerdhen “Rade Jovçevski Korçagin”.

TË FUNDIT
24 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
50 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
51 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
51 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
57 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

9 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
24 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
16 orë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
8 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
16 orë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
8 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

INFO

NA NDIQ