Masa të reja për fëmijët më të prekur nga kolla e keqe

INA
INA

04/03/2024

Në një ndryshim të fundit në zhvillimet e situatës së kollës së keqe në Kumanovë, një foshnjë tetë-muajshe është konfirmuar të ketë këtë sëmundje, por gjendja e saj është raportuar të jetë stabile. Foshnja, e cila nuk është e vaksinuar, aktualisht nuk ka nevojë për terapi shtesë, megjithatë po monitorohet vazhdimisht në Klinikën Universitare për sëmundje të fëmijëve, sipas deklaratës së profesoreshës Svetlana Koçeva për Telmën.

Në një ndryshim të fundit në zhvillimet e situatës së kollës së keqe në Kumanovë, një foshnjë tetë-muajshe është konfirmuar të ketë këtë sëmundje, por gjendja e saj është raportuar të jetë stabile. Foshnja, e cila nuk është e vaksinuar, aktualisht nuk ka nevojë për terapi shtesë, megjithatë po monitorohet vazhdimisht në Klinikën Universitare për sëmundje të fëmijëve, sipas deklaratës së profesoreshës Svetlana Koçeva për Telmën.

Në lidhje me këtë ngjarje, pritet që Komisioni për Sëmundjet Infektive të propozojë masa të reja të martën. Profesori Petliçkovski, i cili është pjesë e këtij komisioni, ka ndarë se në bazë të përvojës së mëparshme me epideminë e fruthit, është pritur që rekomandimet të adresohen Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar për të detyruar kopshtet të krijojnë listat e të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve dhe të ndalojnë pranimin e fëmijëve të pavaksinuar.

Ndërsa këto rekomandime po vijnë, kopshtet ende presin udhëzime zyrtare nga autoritetet për të vendosur politikat e tyre të pranimit. Ndërkohë, stacionet e vaksinimit janë duke intensifikuar përpjekjet e tyre për të imunizuar popullsinë në dy turne, duke përputhur me urgjencën e situatës.

Në raportin më të fundit të Institutit të Shëndetit Publik, 56 raste të reja të kollës së keqe janë raportuar, shumica prej tyre në Shkup. Kjo ka nxitur një hetim të thelluar për të gjetur dhe vaksinuar personat e paidentifikuar, të pavaksinuar dhe ata që kanë nevojë për vaksinimin e dytë sipas kalendarit kombëtar të imunizimit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ