Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

ina-online
ina-online

29/02/2024

Më shumë se 100 palestinezë raportohet se janë vrarë ndërsa prisnin dërgimin e ndihmave në veri të Gazës.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi fajësoi forcat izraelite dhe mediat palestineze cituan burime mjekësore duke thënë se trupat izraelite qëlluan mbi turmën.

Një burim ushtarak izraelit tha se trupat hapën zjarr pasi besonin se ushtarët ishin “të rrezikuar”.

Një deklaratë e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) tha gjithashtu se dhjetëra u vranë duke u shkelur dhe goditur nga kamionë.

Një gazetar në qytetin e Gazës i tha BBC-së se tanket izraelite qëlluan mbi një turmë që kishte ardhur për të marrë furnizime. Ushtria izraelite thotë se nuk ka njohuri për granatimet në zonë dhe se incidenti është nën shqyrtim.

Videot e postuara në mediat sociale tregojnë të vdekurit në qytetin e Gazës të ngarkuar në kamionë të zbrazur me ndihma dhe një karrocë gomari.

Kjo ndodhi disa orë përpara se ministria e shëndetësisë e Gazës të njoftonte se më shumë se 30,000 njerëz, përfshirë 21,000 fëmijë dhe gra, ishin konfirmuar të vrarë që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Rreth 7,000 të tjerë janë raportuar si të zhdukur dhe 70,450 janë trajtuar për lëndime gjatë katër muajve të fundit, sipas ministrisë.

OKB-ja po paralajmëron gjithashtu për një zi buke në veri të territorit, ku rreth 300,000 njerëz jetojnë me pak ushqim ose ujë të pastër.

Ushtria izraelite nisi një fushatë të gjerë ajrore dhe tokësore për të shkatërruar Hamasin – e cila është e ndaluar si një organizatë terroriste nga Izraeli, Britania e Madhe dhe të tjerët – pasi personat e armatosur vranë rreth 1200 njerëz në jug të Izraelit më 7 tetor dhe morën peng 253 persona të tjerë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

INFO

NA NDIQ