MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

Picture of INA
INA

13/06/2024

Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) me mbështetje financiare nga fondet IPA të Bashkimit Evropian ka zhvilluar sistem të ri të integruar për punën elektronike të shkollave, i cili përfshin ditar të ri elektronik, i cili do të aplikohet zyrtarisht gjatë vitit të ri shkollor 2024- 2025, pasi më parë ta kalojë periudhën e testimit në disa shkolla fillore dhe të mesme.

Nga Ministria thonë se kontrollet fillestare u kryen në koordinim me Ministrinë e Arsimit dhe Kulturës, Byronë e Zhvillimit të Arsimit, Inspektoratin Shtetëror Arsimor, Qendrën Shtetërore të Provimeve dhe me mësuesit e shkollave.

“Gjithashtu janë organizuar trajnime për administratorët e IT-së në shkolla ku do të testohet ditari elektronik dhe integrimi i sugjerimeve të reja të mundshme”.

“Pas përfundimit të plotë të fazës së testimit do të vijojë procesi i bartjes së të dhënave nga aktuali në ditarin e ri elektronik, si dhe futja e të dhënave shtesë në softuer nga shkollat. Është planifikuar të organizohet trajnimi i përdorimit për të gjithë mësuesit”.

“Zgjidhja e re softuerike do të kapërcejë sfidat që mësuesit, administratorët, prindërit/kujdestarët dhe vetë nxënësit kanë vënë në dukje në të kaluarën, sepse të gjitha sugjerimet e tyre janë marrë parasysh në procesin e krijimit të sistemit. Shprehim mirënjohjen tonë për të gjitha palët e interesuara në procesin e krijimit të sistemit të ri të integruar për punën elektronike të shkollave, dhe veçanërisht për Bashkimin Evropian, i cili ofroi mbështetje financiare dhe logjistike në këtë proces dhe që vazhdimisht mbështet përpjekjet për dixhitalizimin dhe modernizimin e arsimit”, thonë nga MASH.

TË FUNDIT
2 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

ME TE LEXUARA

16 orë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
4 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
23 orë
Takim i Durmishit me ambasadoren gjermane Dreksler: Gjermania është partneri ynë më i madh tregtar dhe mbështetës në reforma, siç dëshmohet nga Procesi i Berlinit
7 orë
Moti sot në Maqedoni
1 ditë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
3 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

INFO

NA NDIQ