MASH: Maksimalisht të angazhuar – më 1 shtator libra për të gjithë

INA
INA

06/06/2023

UNSHM: TRANSPORT PUBLIK PA PAGESË PËR TË GJITHË NXËNËSIT E SHKOLLAVE TË MESME

Viti I kaluar shkollor nisi me afro 75.000 libra të përkohshëm për nxënësit e klasave të parë, të dytë, të katërt dhe të pestë, për shkak se më 1 Shtator nuk ishin gati librat e tyre shkollor, njofton KlanM.

Ministria e Arsimit maksimalisht do të angazhohet që viti I ri shkollor më 1 shtator të mos fillojë me materiale përgatitore – tha Ministri Jeton Shaqiri.

Në vitin shkollor 2022/2023, sic njofton KlanM, nuk kishte libra për të gjithë lëndët kurse shfytëzoheshin materiale të përkohshme për mësim, për cka shteti harxhoi 640 mijë euro, mjete këto si huamarrje nga Banka Botërore që duhet të kthehen.

“Të gjithë librat shkollor për klasën e parë, të dytë, të katërt dhe të pestë janë miratuar dhe kemi filluar procedurën që do të përfundojë shpejt. Nuk mund të parashikoj se si do të jenë procedurat e ardhshme, por nëse gjithcka përfundon sipas afateve kohore, librat do të dorëzohen në kohë” – tha Jeton Shaqiri.

Ndërkohë, Unioni I Nxënësve të Shkollave të Mesme, sic percjell KlanM, kërkojnë të drejtën për transport publik pa pagesë për të gjithë nxënësit e shkollave të mesme, duke dorëzuar nismën në Gjykatën Kushtetuese.

Ky union, në mars të këtij viti dorëzoi në Kuvend propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për arsim të mesëm duke kërkuar të gjithë nxënësit që janë të regjistruar në shkollat e mesme publike dhe private, të kenë mundësi që pa pagesë ta shfrytëzojnë transportin publik. /KlanMacedonia/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

INFO

NA NDIQ