MASH: Në muajin nëntor do të shpallet Konkursi për bursat për nxënësit e profesioneve shëndetësore

INA
INA

26/10/2023

Ministria e Arsimit dhe Shkencës muajin e ardhshëm do të Shpallë Konkurs për ndarjen e 600 bursave për nxënësit të cilët do të regjistrohen në shkollat e mesme publike në vend, edhe atë në paralele duale në profesionet shëndetësore, ku mësimi praktik realizohet me numër të shtuar të orëve.

Nxënësit e regjistruar në profesionet shëndetësore këtë vit nuk mund të aplikojnë në konkursin për ndarjen e 1500 bursave për nxënësit e regjistruar në paralelet duale. MASH vendosi t’i ndajë, gjegjësisht të shpallë konkurs të veçantë për bursa, dhe qëllimi është për të gjithë nxënësit që janë pjesë e paraleleve duale, për t’iu dalur në ndihmë dhe për t’i mbështetur financiarisht për shkak se kanë zgjedhur profesione të deficitare.

Ka filluar procedura për ndryshimin dhe plotësimin e Programit për realizimin dhe zhvillimin e veprimtarisë në standardin për nxënës për vitin 2023. Pas shpalljes së konkursit, aplikimi do të realizohet në mënyrë elektronike, përmes portalit www.e-uslugi.mon.gov.mk. Ata që do të marrin, bursa do të paguhen për të gjithë vitin shkollor 2023-2024.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

INFO

NA NDIQ