MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!

Picture of INA
INA

14/06/2024

Më 5 janar 2024, Ministria e Arsimit dhe Shkencës, publikoi Thirrjen publike për mbështetje financiare për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme familjet e të cilëve kanë të ardhura totale mujore prej neto pagave deri në 50.000 denarë.

Në linkun e aplikimit thuhej se Ministria e Arsimit dhe Shkencës pagesat do t`I bënte në bazë mujore për nxënësit që i plotësojnë kushtet.

Por, nxënës për Klan Maqedoni, kanë pohuar se pagesat i kanë marrë vetëm për dy muaj dhe prej atëherë pagesa e tyre është ndërprerë.

Në kohën kur ka përfunduar viti shkollor për nxënësit e shkollave të mesme dhe kur filloristët kanë edhe dy ditë mësim para pushimit veror, nxënësit shtrojnë pyetjen nëse do të kompensohen pagesat e muajve tjerë.

Në një përgjigje me shkrim për Klan Maqedoni, nga Ministria e Arsimit, sigurojnë se të gjithë nxënësit që plotësojnë kushtet, pagesa do t`u kompensohet për 6 muaj.

“Të gjithë ata që i plotësojnë kushtet për shfrytëzimin e mbështetjes financiare, do të përfitojnë shumën e paraparë për 6 muaj të plotë. Aktualisht janë duke u përgatitur urdhërat për pagesën e kompensimeve mujore të mbetura” – tha Jeton Shaqiri – ministër i Arsimit dhe Shkencës.

Kujtojmë se gjatë afatit të aplikimit u krijua kaosi, rrëmuja dhe pritjet e mëdha para Agjencisë për Punësim, ku prindërit dhe nxënësit përpiqeshin të sigurojnë dokumentet e nevojshme.

Bëhej fjalë për personat të cilët nuk janë të punësuar ku kërkohej dëshmi – Vërtetim nga Agjencia për Punësim ose Deklarata të të ardhurave nga të gjitha llogaritë e transaksionit në emër të prindërve/kujdestarëve për muajin paraprak.

TË FUNDIT
41 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
50 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
51 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
53 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
57 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

22 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
11 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
22 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
2 orë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
22 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
57 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ