MASH për librat: Këtë vit janë siguruar dhe shpërndarë 1.4 milionë tekste shkollore

INA
INA

27/09/2023

E nga MASh thonë se përmes blerjes së teksteve shkollore për të cilat ministria nuk zotëron të drejtat e autorit dhe përmes shtypjes së atyre që janë në pronësi të Ministrisë së Arsimit, deri më tani në vitin 2023 është siguruar një tirazh prej 1.374.324 tekstesh.

Sipas ministrisë, mbi 98% e tyre tashmë janë shpërndarë. Nga MASH përmes një komunikate për media po ashtu njoftojnë se tekstet shkollore nga klasa e parë deri në të pestën, për të cilat Ministria e Arsimit zotëron të drejtat e autorit, këtë vit janë shtypur dhe dorëzuar plotësisht nëpër shkolla, si dhe tekstet nga klasa e shtatë deri në të nëntën, të cilat nga ana tjetër, janë në pronësi të shtëpive botuese.

Sipas tyre, për klasën e gjashtë janë miratuar tekstet e shkencave natyrore, të gjuhës maqedonase dhe shqipe, shpërndarja e të cilave do të përfundojë gjatë javës së ardhshme. Është miratuar edhe teksti i matematikës dhe pas përfundimit të procedurave ankimuese do të mundësohet printimi dhe dorëzimi i tij, thonë nga MASH, duke theksuar se pas 15 vitesh, për herë të parë janë siguruar tekste të reja për 150 lëndë në arsimin e mesëm profesional, por edhe në atë të mesëm.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti tropoje

Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah Liderit të Shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

IMG_6974

Pse e vrau Liridonën? Babai i Naim Murselit: Pyetje 1 milion dollarëshe! Ndoshta është kërcënuar nga politika ose…

tome-gashi

Sa vite burg mund të dënohet Naim Murseli? Avokati zbulon 2 skenaret që do të përdorë 33-vjeçari për t’u mbrojtur

ali ahmeti tropoje

Ali Ahmeti mori titullin Qytetar Nderi i Tropojës, Grubi: Krenar që jemi të reshtuar krah liderit të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut

sali berisha

Berisha: Opozita drejt protestave mbarëpopullore

Zejneli redaksia enciklopedia

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli i priti në takim anëtarët e redaksisë së posaçme në RMV për hartimin e Enciklopedisë Shqiptare

vrasesit vanja palevski

Palevski ka ikur në Bjellorusi?

Ageler

Ambasadorja Ageler: SHBA-të do të vazhdojnë me sanksionimin e aktorëve të korruptuar!

angjushev koco

Koço Angjushev futet në listën e zezë të SHBA-ve

INFO

NA NDIQ