MASH: Shkollat e mesme janë të gatshme për maturën shtetërore

Picture of INA
INA

31/05/2024

Të gjitha shkollat ​​e mesme në vend janë gati për provimin e maturës shtetërore, i cili fillon nesër me dhënien e testit të gjuhës amtare, njoftoi Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Këtë vit nxënësit do t’i nënshtrohen provimeve në hapësira më të mëdha, pra në sallat dhe sallat sportive të shkollave ku kryejnë arsimin e mesëm, ose në shkollën më të afërt ku ka kushte të përshtatshme sipas rregullores së re të Qendrës Shtetërore të Provimeve.

“Kujtojmë se sipas konceptit për maturën dhe provimin përfundimtar, studentët marrin dy lëndë të jashtme, dy lëndë të brendshme dhe përgatisin një detyrë projektuese. Gjuha amtare është e detyrueshme për të gjithë dhe merret nesër. Provimi i radhës do të jetë në datën 8 qershor dhe rezultatet paraprake do të dalin më së voni në datën 8 korrik, pas së cilës do të vijojë mundësia për të paraqitur kundërshtime”, thonë nga MASH.

Provimi i maturës shtetërore zbatohet që nga viti 2008 si detyrim ligjor dhe kusht për regjistrimin në fakultet.

TË FUNDIT
1 orë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
21 orë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve
3 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
21 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ