Matura shtetërore/ Testatorët të revoltuar për shkak të mospagesës

Picture of INA
INA

05/06/2024

Mësimdhënësit e arsimit të mesëm të angazhuar si testator në maturën shtetërore shprehen të revoltuar ndaj institucioneve përkatëse për mos pagesë të këtij angazhimi shtesë gjatë dy fundjavave. Sipas mësimdhënësve, shpërfillja e tillë humb vullnetin për të zbatuar këtë detyrë, madje në raste të caktuara edhe dorëheqje në ditën e realizimit të testimit.

“Nga ana e ministrisë duhet të na jepen disa benefite, ose të kemi ditë të lirë ose të paguhemi për shkak që po e humbim një ditë sepse kemi familje, është ditë pushimi nuk është ditë pune. Duhet të na paguhen që të kemi pak më shumë vullnet, me më shumë dëshirë që të shkojmë ta realizojmë këtë punë. Falë që janë profesorët rezervë që zëvendësojnë që të mund të realizohet dhe të fillohet matura shtetërore se përndryshe shumica shikojnë të ikin pasi mendoj që nuk ja vlen sepse humb ditë kurse nga ana tjetër nuk kemi asgjë, as ditë të lirë por edhe nuk paguhemi”, deklaroi Xhihana Alidemi, profesoreshë.

Ndër të tjera, profesori Faruk Rexhepi tha se mungesa e transportit në fundjavë nga vendbanime më të largëta ka shkaktuar vonesë të mësimdhënësve në testim e madje mos prezencë të tyre.

“Profesorët ku punojnë nëpër vendet e punës brenda pesë ditëve që shkojnë në punë e kanë të organizuar disi transportin, tash obligohen të shkojnë në një shkollë tjetër edhe nuk kanë transport të shkojnë, ne e dimë që nuk na rezervojnë edhe transportin, nuk duhet bërë shpenzime mirëpo është si problem. Nga ana tjetër të obligon të shkosh, pagesë nuk ka, në shumë mënyra jemi të injoruar”, tha Faruk Rexhepi, profesor.

Biljana Mihajllovka, drejtore e QSHP-së tha se pjesëmarrja e mësimdhënësve në maturën shtetërore në rolin e testatorëve është obligim ligjor dhe kjo qëndron në ligjin për mësimdhënësit, mirëpo, siç shton ajo, kjo nuk nënkupton se testatorët nuk duhet paguar. Gjithashtu, ajo shtoi se QSHP-ja nuk ka mundësi ta bëj një pagesë të tillë. Në ligjin e ri për arsimin e mesëm ka një paragraf ku shkruhet që mësuesit që janë testator duhet të paguhen, por ai ligj nuk është miratuar.

“Apeloj drejtorët e shkollave të gjejnë mënyrë për ti shpërblyer mësimdhënësit sepse vërtet bëjnë përpjekje. Është e vërtet se paraqiten të shtunën dhe punojnë dy të shtuna si testatorë. Nëse kjo nuk është e mundur tani dhe duhet të presim ndryshimet ligjore atëherë sinqerisht I lutem mësimdhënësve që të funksionojë momenti human dhe pedagogjik tek ata që ta kryejnë punën në këtë sesion të provimeve dhe atë të muajit gusht. Pastaj, së bashku të diskutojmë për motivim më të mirë për mundin e tyre”, deklaroi Biljana Mihajllovska, QSHP.

Sipas Qendrës Shtetërore të Provimeve, rreth dy mijë mësimdhënës janë angazhuar si testator në testimet e maturës shtetërore. /Alsat.mk

TË FUNDIT
33 sekonda
Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë
17 minuta
Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin
48 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
2 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
6 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
1 ditë
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
17 minuta
Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin
22 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
1 ditë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi
6 orë
Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake
1 ditë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë

LEXO MË SHUMË

fatmir mexhiti

Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë

Screenshot_20240625-150013~2

Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

INFO

NA NDIQ