Mazreku thotë se Lajçaku nuk ka avokuar asnjëherë për njohjen e Kosovës

ina-online
ina-online

03/11/2023

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Avni Mazreku thotë se emisari i BE-së, Miroslav Lajçak nuk ka avokuar as më herët as tani, për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Sipas Mazrekut, rasti i njëjtë është edhe te shefi i BE-së për politikë të jashtme, Joseph Borrell.

“Ne kemi përshembull Lajçakun i cili ka qenë ministër i Jashtëm i Sllovakisë. As aktualisht, por as në të kaluarën nuk ka avokuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Përderisa ai është esencialisht i involvum në atë që quhet politikë të jashtme e BE-së, e që kjo politika e jashtme e BE-së provon ta bëjë BE-në faktor global…në qoftë se BE-ja nuk ka kapacitet me i zgjidh problemet evropiane, përkatësisht çështjeve evropiane me iu dhënë zgjidhje evropiane, atëherë si mund të sillet BE-ja si faktor global. Njëjtë është rasti edhe i Borrellit, që ne nuk shohim qëndrim të tyre, në funksion të avokimit, përkatësisht të avancimit të njohjes së Kosovës në vendet nga këta vijnë. Sepse ministrat e Jashtëm ose ish-ministrat e Jashtëm, ata janë elemente shumë të rëndësishme në politikat e jashtme të shteteve nga vijnë”, tha ai.

“Prandaj këto janë disa prej elementeve që politika e jashtme te na duhet me i pa edhe me i përdor në funksion të qëllimeve të saj”, shtoi ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

Liridona ademaj

Motra e Liridonës nxjerr një pjesë nga biseda me të ndjerën, ja si shprehej viktima për gratë e shtypura (foto)

babai-770x433-1-1-750x430

“Ne kërkojmë gjak”! Babai i Naim Murselit: Erdhën dy veta, nëse duan le të më vrasin

Screenshot_2023-12-08-21-30-32-321_com.android.chrome-edit

Ambasadori i Suedisë vjen me deklaratën e fundit për vrasjen e Liridonës

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

INFO

NA NDIQ