Mbaron takimi Kurti-Borrell-Lajçak, Kryeministri jep rrugëzgjidhje për veri

INA
INA

31 Maj, 2023

Kryeministri Albin Kurti, në forumin “Globsec” në Bratisllavë, e konfirmoi se sapo ka përfunduar takimin me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell dhe me emisarin për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Duke diskutuar në këtë forum, ai shpjegoi edhe pjesë të bisedës që ka pasur me Borrellin e Lajçakun.

“Unë iu thash atyre, se po të kishte protestë paqësore, për zgjedhje të parakohshme, do ta kishin mirëkuptimin tim”, shpjegoi Kurti se çfarë u kanë thënë zyrtarëve të lartë të BE-së.

“Por jo me turma që shkruajnë grafite me shkronjën “Z”, që hedhin ndaj ushtarëve granata e brohorasin ‘ubi, ubi’ që në gjuhën serbe do të thotë ‘vrite, vrite’”, tha kryeministri Kurti.

Ai përsëriti se nuk do të dorëzohet republika demokratike në duart e këtyre fashistëve.

“Nëse duan protestë paqësore, me kërkesë për zgjedhje të parakohshme, atëherë e kanë kryeministrin e tyre që tërë jetën ka qenë aktivist politik dhe shumë është i gatshëm që t’i dëgjojë, e ndoshta edhe të pajtohet me ta”.

LAJMI I FUNDIT: Nis takimi Kurti-Borrell-Lajçak në Bratisllavë

Ka filluar takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell në Bratislavë.

Në këtë takim po merr pjesë edhe emisari për dialogun Kosovë-serbi, Miroslav Lajçak.

Burime të RTKlive konfirmojnë se takimi mes Kryeministrit Kurti, Borrellit e Lajçakut tashmë ka filluar.

Mbajtjen e një takimi të tillë e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

Ai ka thënë se qëndrimi i Kurtit në Bratislavë do të jetë njëditor e ku do të marrë pjesë edhe në ditën e fundit të Konferencës për Siguri Globale në Bratislavë-Globsec.

Një ditë më parë, kryeministri Kurti kishte anuluar pjesëmarrjen e tij në këtë forum dhe njësoj kishte vepruar edhe presidenti i Serbisë, Aleknsandar Vuçiq.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ