Mbi 100 mijë persona të papunë në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, në tremujorin e parë të vitit 2024, popullsia aktive në Republikën e Maqedonisë së Veriut është 788.909 persona, prej tyre 687.351 janë të punësuar, ndërsa 101.558 janë të papunë, transmeton Portalb.mk.

Nga popullsia aktive 463.454 janë burra ndërsa 325.455 janë gra.

Të punësuar janë 399.162 burra kurse 288.189 gra.

Të papunësuar janë 64.292 burra kurse 37.266.

Shkalla e aktivitetit në këtë periudhë është 52.1, shkalla e punësimit është 45.4, derisa shkalla e papunësisë është 12.9.

Ndryshe, popullsia joaktive është 726.694 prej të cilëve 281.685 janë burra dhe 445.009 gra.

TË FUNDIT
3 minuta
Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve
40 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
2 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
2 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
2 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 ditë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
19 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM
1 ditë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
1 ditë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
18 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

LEXO MË SHUMË

LEN Safije

Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ