Mbi 1000 të rinj vitin e kaluar kanë kërkuar mbështetje për mbrojtje kundër dhunës

Picture of INA
INA

19/06/2024

Mungesë informimi lidhur me shëndetin mendor dhe seksual tek të rinjtë në RMV-vë. Mbi 1000 të rinj vitin e kaluar kanë kërkuar mbështetje për mbrojtje kundër dhunës. Ekspertët kërkojnë që të flitet hapur për tema të tilla.

Drejtoresha e programi HERA Elizabeta Bozhinovska e cila ishte organizatore e ngjarjes ‘ Sa të rëndësishme janë programet edukative për mirëqenien dhe shëndetin mendor të të rinjve” theksoi se të rinjtë kanë nevojë për edukim gjithëpërfshirës seksual, sipas saj, në mungesë të informacionit, në vendin tonë ka shumë lindje te të miturit.

“Vitin e kaluar përmes një pjese të shërbimeve tona mbuluam 3500 persona, nga të cilët 1 e treta ose 1000 ishin pikërisht të rinj që kishin mbështetje nga nevoja për mbrojtje kundër parandalimit të dhunës, edhe ata që kanë probleme të ndryshme dhe kanë nevojë për shërbime psikologjike si dhe shërbime shëndetësore”, tha Elizabeta Bozhinoska” – tha Elizabeta Bozhinovska – Drejtoresh e programi HERA.

Psikologja Sheruze Osmani njoftoi se në katër vitet e fundit është aktualizuar dukuria e shëndetit mendor.

”Këto katër vitet e fundit në veçanti dukuria e shëndetit mendor është shëndetit mendor është mjaft e aktualizuar dhe disi pak më tepër të zëshëm dhe vigjilent janë të rriturit kur bëhet fjalë për fëmijët, realisht për adoleshentët.Pikërisht është ajo periudha kur ata janë në potencialin më të hovshëm të zhvillimit të tyre, në këtë aspekt edukimi special pikërisht është në funksion të avancimit të shëndetit mendor” – tha Osmani.

Nga Byroja për Zhvillimin e Arsimit thonë se kanë kërkuar baza mbi të cilat mund të kujdesen mbi shëndetin e nxënësve, dhe se kanë gjetur bazë në Ligjin për arsimin fillor, ku siç thone ekziston parimi se shkollat duhet të kujdesen për shëndetin e përgjithshëm e nxënësve dhe për mirëqenien e nxënësve. Situate e njetë paraqitet edhe në Kosovë. Këto komente u bënë në ngjaren e cila u organizua në (Europe House) në Tetovë. /tvklan.mk/

TË FUNDIT
43 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
20 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!
16 orë
Vrasja në Debresh, paraburgim për dy vëllezërit!
1 ditë
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
20 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Ciceronët e BDI-së duart me gjak, na shesin moral Kombëtar!

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

Pance Toshovski

Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin

INFO

NA NDIQ