Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

Picture of INA
INA

22/05/2024

Më shumë se 1,400 akademikë izraelitë kanë nënshkruar një peticion duke i bërë thirrje qeverisë t’i japë fund luftës së saj vdekjeprurëse në Rripin e Gazës .

“Ne, stafi i fakultetit dhe stafi administrativ në institucionet akademike në Izrael , i bëjmë thirrje qeverisë izraelite që t’i japë fund luftës në Gaza pa vonesë dhe të sigurojë kthimin e menjëhershëm të pengjeve,” thuhet në peticion, i shkruar në hebraisht dhe anglisht.

Peticioni, i titulluar “Një thirrje ndaj qeverisë izraelite për t’i dhënë fund luftës dhe për të siguruar kthimin e pengjeve”, tha se kthimi i robërve izraelitë të mbajtur nga Hamasi dhe përfundimi i luftës “janë imperativë moralë dhe në përputhje me interesat izraelite”.

Nënshkruesit thanë se sulmi i Hamasit i 7 tetorit i dha Izraelit “të drejtën e vetëmbrojtjes kundër akteve të tilla brenda kufijve të ligjit ndërkombëtar”.

“Megjithatë, ky qëllim fillestar është ezauruar, pjesërisht për shkak se qeveria ka shmangur qëllimisht vendosjen e një vizioni strategjik ose politik përtej luftës, në vend të kësaj synon për një ‘fitore të plotë’ të papërcaktuar, e cila, edhe sipas zyrtarëve të lartë ushtarakë, jo vetëm që është e paarritshme, por ka të ngjarë të rezultojë në vdekjen e pengjeve”.

Peticioni paralajmëroi se lufta izraelite “po shkakton dëme të jashtëzakonshme për civilët në Gaza, uri dhe shkatërrim të paparë të infrastrukturës”.

“Kjo çon në shumë viktima izraelite, dëme mendore në qindra mijëra, dëme të mëdha ekonomike dhe një përkeqësim të rëndë të sundimit të ligjit në Izrael dhe në territoret e pushtuara”, shtoi ai.

“Ai gjithashtu parandalon stabilizimin e situatës në veri të vendit dhe kthimin e popullatës së zhvendosur”, thuhet në peticion.

“Përveç kësaj, ai dëmton rëndë pozitën ndërkombëtare të Izraelit, çon në izolim ndërkombëtar, ndërlikime ligjore, bojkotime kulturore dhe akademike dhe dëme afatgjata në shumë aspekte të tjera. Për më tepër, ai minon rëndë aftësinë e Izraelit për të përmbushur detyrën e tij supreme për kthimin e pengjeve. ”

Akademikët thanë se vetëmbrojtja “nuk jep të drejtën për të zhvilluar një luftë të pafund ose një luftë që synon mbijetesën politike të lidershipit”.
Prandaj i bëjmë thirrje qeverisë që të veprojë për kthimin e pengjeve dhe për t’i dhënë fund luftës pa vonesë.

Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Rripin e Gazës pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në enklavë.

Më shumë se 35,600 palestinezë janë vrarë, shumica dërrmuese e të cilëve kanë qenë gra dhe fëmijë, dhe rreth 79,900 të tjerë janë plagosur që nga tetori i kaluar pas një sulmi nga grupi palestinez Hamas .

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite , zona të gjera të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë , e cila e ka urdhëruar atë të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

TË FUNDIT
7 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
8 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
9 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
9 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
11 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
9 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
21 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
9 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
21 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
8 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
20 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
7 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ