Mbi 2 milionë kërkesa biletash për të parë ndeshjen e parë të Ronaldos në Arabinë Saudite kundër PSG’së

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Paraqitja e parë e Cristiano Ronaldos në Arabinë Saudite kundër një skuadre të Paris Saint-Germain që përmban Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Neymar çoi në mbi 2 milionë kërkesa online për bileta, kanë thënë burimet për ESPN.

Ish-sulmuesi i Manchester United dhe Real Madrid, Ronaldo nënshkroi një kontratë dyvjeçare e gjysmë me Al Nassr FC me bazë në Riad me vlerë 75 milionë dollarë në vit më 30 dhjetor, por ka një pezullim prej dy ndeshjesh të vendosur nga federata angleze. FA në nëntor për shkak të rrëzimit të telefonit nga dora e tifozëve gjatë një ndeshjeje në Premier League në Everton sezonin e kaluar ka vonuar debutimin e 37-vjeçarit për ekipin e tij të ri.

Pezullimi i Ronaldos do të kompletohet kur ai të dalë në ndeshjen e Al Nassr-it në Ligën Pro në Arabinë Saudite kundër Al Shabab të shtunën, duke i lejuar atij të debutojë për klubin në ndeshjen në shtëpi kundër Al-Ettifaq në Mrsool Park më 22 janar.

Por me sulmuesin portugez të lirë nga pezullimi përpara se një ekip i kombinuar nga Al Nassr dhe kampionët saudit Al Hilal të përballen me PSG më 19 janar, nga ESPN kanë thënë se Ronaldo do të luajë ndeshjen e tij të parë në tokën saudite kundër kampionëve francezë.

Ndeshja miqësore kundër PSG-së do të organizohet në stadiumin King Fahd me kapacitet prej 68,000 në kryeqytetin saudit Riad dhe burimet e ESPN kanë thënë se biletat janë shitur “brenda pak minutash” pasi dolën në shitje në fillim të kësaj jave.

Në një moment, mbi 2 milionë tifozë ishin në një radhë në internet për bileta për të parë paraqitjen e parë të Ronaldos në vend, por edhe përballjen e tij të parë me Messin që kur Ronaldo shënoi dy gola në fitoren 3-0 të Ligës së Kampionëve me Juventusin ndaj Barcelonës në Camp Nou në dhjetor 2020.

Ronaldo dhe Messi kanë luajtur kundër njëri-tjetrit në 36 raste për klubin dhe vendin, me Messin kryesues me 16 fitore ndaj 11 të Ronaldos. Messi ka shënuar 22 gola në ato takime, krahasuar me 21 të Ronaldos.

TË FUNDIT
51 minuta
Ylber Ramadani reagon pas eliminimit: Luajtëm fort, treguam karakter në çdo sfidë
3 orë
Modriç: Nuk e di ku i gjeti arbitri tetë minuta shtesë
3 orë
De la Fuente: Kishim telashe në pjesën e dytë, Shqipëria nuk është rivale e lehtë
3 orë
Presidenti i FSHF-së, Duka: Duhet të jemi krenarë që djemtë na sollën në këtë Europian, i dhamë bukuri tribunave
4 orë
Sot katër ndeshje, grupi C dhe D mbyll fazën e grupeve në Euro 2024

ME TE LEXUARA

13 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
51 minuta
Ylber Ramadani reagon pas eliminimit: Luajtëm fort, treguam karakter në çdo sfidë
1 ditë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
13 orë
FOTO/ Kush ishte shqiptari që hyri në fushë në ndeshjen me Spanjën
1 ditë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

LEXO MË SHUMË

Ylber Ramadani

Ylber Ramadani reagon pas eliminimit: Luajtëm fort, treguam karakter në çdo sfidë

luka modric

Modriç: Nuk e di ku i gjeti arbitri tetë minuta shtesë

Spanja Luis De La Fuente

De la Fuente: Kishim telashe në pjesën e dytë, Shqipëria nuk është rivale e lehtë

IMG_3560

Presidenti i FSHF-së, Duka: Duhet të jemi krenarë që djemtë na sollën në këtë Europian, i dhamë bukuri tribunave

euro 2024

Sot katër ndeshje, grupi C dhe D mbyll fazën e grupeve në Euro 2024

IMG_3554

Mediat botërore: Emocione të mëdha në grupin e Shqipërisë

sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Përvojë e artë, shpresoj të drejtoj Shqipërinë edhe për 10 vite

MATEUS

Mateus: Shqiptarët ishin më të mirë se spanjollët!

kombetarja

Shqipëri-Spanjë, ja më të mirët e ndeshjes sipas Sofascore

INFO

NA NDIQ