Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

29/05/2024

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësinë gjermane vitin e kaluar, njoftoi Zyra Federale e Statistikave.

Kjo është një rritje prej 31 mijë krahasuar me vitin 2022, domethënë 19 për qind, raportoi AP.

Gjatë vitit 2023 nënshtetësi gjermane kanë marrë 665 shtetas të Maqedonisë së Veriut, prej të cilëve 300 meshkuj dhe 365 femra.

Numrin më të madh e morën shtetas të Sirisë, edhe ate mbi 75 mijë mbi 10 mijë nga Turqia dhe Iraku. Kushtet për marrjen e shtetësisë përfshijnë njohjen e punës të gjuhës gjermane dhe dëshminë e mbështetjes financiare. Aktualisht në Gjermani jetojnë 84 milionë banorë.(INA)

TË FUNDIT
26 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
4 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
5 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
7 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

ME TE LEXUARA

23 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
21 orë
Shtrenjtohet buka
18 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
18 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
8 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

INFO

NA NDIQ