Mbi 220 administratorë të rinj punësohen në tri ministri të udhëhequra nga BDI

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2022

Në periudhën e fundit vetëm në tri ministri të udhëhequra nga ministrat nga radhët e BDI-së janë shpallur konkurse për më shumë se 220 persona, analizon portali Antropol.

Sipas këtij portali, Ministria e Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve ndërmjet Komuniteteve është rekordmen absolut për numrin e personave që planifikon të punësojë. Nga kjo ministri janë shpallur 166 vende pune. Nga këto punësime, 83 duhet të jenë bashkëpunëtorë të rinj për promovimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike, të cilët do të punojnë për pagë prej 22 mijë denarë në muaj. Rreth 83 të tjerë duhet të jenë bashkëpunëtorë të rinj për përkthim, lektor dhe redaktim, edhe për pagë prej 22 mijë denarë.

Edhe Ministria e Financave është në kërkim të punësimeve të reja, që menaxhohet nga Fatmir Besimi. Plani i tij është që të punësojë gati 70 persona: 17 për vetë departamentin (këshilltarë, bashkëpunëtorë, zyrtarë, por edhe udhëheqës të departamenteve) dhe 51 përmbarues të tjerë në Drejtorinë doganore. Financa shpalli shpallje për doganierë në Bogorodicë, Bllacë, në aeroportin e Shkupit, doganierë në Manastir, por edhe këshilltarë për qendrën.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ