Mbi 2400 viktima nga tërmeti në Afganistan

Picture of INA
INA

09/10/2023

Është rënduar bilanci i viktimave nga tërmeti i së shtunës me magnitudë 6.3 në Afganistan. Sipas administratës së talebanëve 2,445 njerëz u vranë nga tërmetet në Afganistan, në lëkundjet më vdekjeprurëse që kanë tronditur vendin malor të prirur nga tërmeti në vite.

Tërmetet e së shtunës në perëndim të vendit goditën 35 km në veriperëndim të qytetit të Heratit.

Ata ishin ndër tërmetet më vdekjeprurëse në botë këtë vit, pasi lëkundjet në Turqi dhe Siri vranë rreth 50,000 në shkurt.

TË FUNDIT
3 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
2 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
2 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
2 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
2 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

3 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ