Mbi 300 mijë pensionistë do të kenë pensione më të larta për 5.000 denarë

Picture of INA
INA

30/06/2024

Nga VMRO-DPMNE përmes në njoftimi theksojnë se kryeministri Mickoski dhe Qeveria e VMRO-DPMNE-së dëshmojnë përgjegjësi për kategorinë më të moshuar.

Sipas tyre, në javën e pare të mandatit, Qeveria e VMRO-DPMNE-së mori vendim për rritje lineare të pensioneve për 5.000 denarë për të gjithë pensionistët.

“Mbi 300 mijë qytetarë do të kenë pensione më të larta për 5.000 denarë, përkatësisht pensioni më i vogël do të jetë 15.600 denarë, ndërsa pensioni mesatar do ta tejkalojë pagën minimale në shtet”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Ata sqarojnë se rritja e pare prej 2.500 denarë do të jetë gjatë muajit shtator, kurse rritja tjetër do të jetë në mars të vitit 2025.

TË FUNDIT
25 minuta
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
28 minuta
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
33 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
35 minuta
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës
36 minuta
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

ME TE LEXUARA

16 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
3 orë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
16 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
2 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
15 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
2 orë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

mexhiti

Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin

rijad shaqiri

https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

INFO

NA NDIQ