Mbi 33 mijë viktima shkon numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Shkurt, 2023

Më shumë se 33 mijë është bilanci i viktimave nga tërmetet e tmerrshme që goditën Turqinë dhe Sirinë javën e kaluar, raportoi CNN.

Autoriteti i Qeverisë turke për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi sot se numri i të vdekurve në vend është rritur në 29,605. Sipas këtij shërbimi, më shumë se 92 mijë e 600 persona janë lënduar.

Numri i të vdekurve në zonën e kontrolluar nga rebelët në Sirinë veriperëndimore është rritur në 2,166, sipas grupit të shpëtimit të Helmetave të Bardha.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri që nga dje ishte 3,553, megjithëse numri zyrtar i vdekjeve prej 1,387 i raportuar për zonat e kontrolluara nga qeveria të vendit ka mbetur i pandryshuar prej ditësh.

Drejtoria e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë raportoi se 147,934 njerëz janë evakuuar nga rajonet e prekura nga tërmetet, raporton Daily Sabah. Nënkryetari Fuat Oktai tha se 32,071 ekipe kërkimi dhe shpëtimi po punonin në 10 qarqet e prekura. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kfor rakiq

VIDEO/Ushtari i KFOR-it ia numëron Rakiqit dhunën e serbëve: S’lejojmë të përsëritet më

nyt vucic kurti

New York Times për tensionet në Kosovë: Aleati i Putinit kundër Kurtit

gazetaret veri sulm

Sulmohen gazetarët në Zveçan, goditet fizikisht gazetari i RTV21 (VIDEO)

stanishiq simatoviq

Stanishiqi dhe Simatoviqi dënohen me nga 15 vjet burgim për krime lufte në Bosnje e Kroaci

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

veteran serb

Veteranët serb nga Beogradi si tentuan të futeshin në Leposaviq (FOTO)

kovacevski ursula

Kovaçevski-Von der Leyen: BE-ja ofron mbështetje të fortë për arritjen e një konsensusi për ndryshimet kushtetuese

ora-rryma-evn-struja

Nga korriku, energjia elektrike 13% më e shtrenjtë

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

INFO

NA NDIQ