Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli

Picture of INA
INA

18/06/2024

Maqedonia e Veriut përfshihet nga valë akoma më të nxehta. Prej nesër mot shumë i nxehtë, askund nuk do të ketë temperatura nën 30 gradë, e në disa vende të shtetit, ato do të shkojnë mbi 40 gradë Celsius, shkruan Alsat.

Kështu njofton drejtoria për punë hidrometeorologjike, nga ku thonë se për shkak të rritjeve të vazhdueshme të temperaturave, prej ditës së enjte, i gjithë vendi do të futet në fazën e alarmit portokalli.

“Sipas vlerave kufitare të parashikuara dhe llogaritura të temperaturave ekstreme, në territorin e vendit tonë nesër do të aktivizohet niveli i verdhë i alarmit, ndërsa në rajonin e Shkupit dhe luginën e Pollogut niveli portokalli i rrezikut prej temperaturave të larta. Për shkak të rritjes së mëtejme të temperaturave, prej të enjtes gjithandej do të jetë aktiv niveli portokalli”, thanë nga Drejtoria për punë hidrometeorologjike.

“Temperaturat shumë të larta që pritet të arrijnë deri në 39 gradë Celsius nuk po i ndalojnë punëtorët e ndërtimtarisë që t’i vazhdojnë punimet e tyre. Siç mund të shihet mbrapa meje, ata janë të ekspozuar direkt ndaj diellit dhe ndaj rrezeve ultraviolet, të cilat janë të rrezikshme për trupin e njeriut”, raporton gazetarja e Alsat, Ajnur Bafqari.

Rrezet ultravjollcë sot ishin në nivel të lartë edhe atë 8, ndërsa koha që duhet pasur më së shumti kujdes nga ky rrezatim është periudha prej orës 11 deri në orën 17.

Dhjetë ditë më parë Qeveria doli me rekomandime për uljen e rreziqeve nga temperaturat e larta, të cilat parashohin lirim nga obligimet e punës për gratë shtatzëna dhe të moshurarit mbi 60 vjeç.

Për çerdhet rekomandohet që të mos praktikohen aktivitete fizike dhe fëmijët të mos ekspozohen në ambiente të hapura në periudhën prej orës 11:00 deri në orën 17:00./ Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
6 orë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
6 orë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

ME TE LEXUARA

6 orë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
1 ditë
Rexhep Memedi: Infermierja nuk ka patur aspak qëllim që ta lëndoj foshnjën, prindërit dhe infermierja zgjatën dorën!
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
1 ditë
Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

incidenti haracine

Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

Vucic- Svecla

Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

INFO

NA NDIQ