Mbi 6.500 aplikime për masën për mbulimin e një pjese të faturave të energjisë elektrike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në konferencë për shtyp tha se mbi 6.500 aplikime për masën për mbulimin e një pjese të faturave të energjisë elektrike të amvisërive me të ardhura të ulëta.

Sipas kësaj mase, nga fatura e energjisë elektrike e amvisërive me të ardhura të ulëta deri në 30.000 denarë, është planifikuar të mbulohen nga 600 deri në 800 denarë.

Ai shtoi se prej buxhetit të Ministrisë së Ekonomisë janë paraparë 60.000.000 denarë për rreth 7.000 amvisëri.

“Në kushte të krizës së deklaruar në furnizimin me energji elektrike, këtë vit Ministria e Ekonomisë prezantoi për herë të parë masën e mbështetjes financiare për kategoritë më të rrezikuara të personave me të ardhura të ulëta, të cilët nuk janë përfitues të asistencës së garantuar sipas ligjit. Janë formuar pesë komisione që janë duke punuar në mënyrë aktive dhe deri në fund të shkurtit do të përgatitet lista përfundimtare e aplikantëve që do të marrin mbështetje financiare”, u shpreh Bekteshi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ