Mbi 6 miliardë dollarë grumbullohen në aksionin donator në Turqi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Rreth 15.1 miliardë lira (6.1 miliardë dollarë) u mblodhën në aksionine mbledhjes së fondeve mbrëmë në Turqi.

Ky aksion u transmetua në 213 stacione televizive vendase dhe ndërkombëtare dhe 562 stacione radio.

Në kuadër të fushatës “Turkey One Heart”, më shumë se nëntë milionë mesazhe SMS u dërguan duke dhuruar fonde për të prekurit nga tërmeti në Turqi.

Midis donatorëve ishin politikanë, institucione shtetërore dhe qytetarë turq, njoftoi Anatolia. Banka Qendrore Turke ishte donatori më i madh, duke premtuar 1.6 miliardë dollarë, ndërsa bankat Ziraat dhe Vakif dhuruan 1.637 milion dollarë. Mes donatorëve në emër të popullit shqiptar u lajmërua kryeministri Edi Rama duke dhuruar 1 milion euro.

Në aksion kanë marrë pjesë thuajse të gjithë aktorët e filmit dhe televizionit turk, të cilët kanë telefonuar në telefonat në të cilët janë bërë donacionet, si dhe personazhe të tjerë publik. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

INFO

NA NDIQ