Lufta mes Hamas dhe Izraelit, , deri tani mbi 1200 viktima izraelite dhe 950 palestineze

ina-online
ina-online

11/10/2023

Forca e Mbrojtjes Izraelite (IDF). konfirmoi raportet që ju sollëm mbrëmë vonë – duke thënë se 1200 izraelitë janë vrarë që nga fillimi i luftës.

Më shumë se 2700 janë lënduar, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Gjatë natës, IDF shënjestroi portet në Khan Yunis dhe Gaza, nga ku, pretendon IDF, Hamasi nisi disa nga luftëtarët e tyre gjatë pushtimit të Izraelit të shtunën.

“Doket u goditën duke përdorur zjarr artilerie nga anije me raketa, helikopterë të IDF dhe bateri artilerie tokësore,” tha një zëdhënës.

Ai shtoi gjithashtu se marina vrau një zhytës të Hamasit “i cili u përpoq të depërtonte në Izrael nga brigjet e Gazës”.

“IDF do të vazhdojë të operojë në të gjitha arenat për të garantuar sigurinë e civilëve izraelitë.”

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar se 950 palestinezë janë vrarë, 5 mijë plagosur dhe mbi 260 mijë janë zhvendosur që nga e shtuna.

Këto shifra ministria palestineze i shpërndau, dhe konfirmoi së në sulmin hakmarrës të Izraelit kanë humbur jetën qindra palestinezë.

“Deri në këtë mëngjes, janë regjistruar 950 vrasje të palestinezëve që nga e shtuna dhe mbi 5 mijë tjerë të plagosur”, u tha në kumtesë të ministrisë.

Gjithashtu është bërë e ditur nga Kombet e Bashkuara, se kanë regjistruar 263.934 mijë raste të zhvendosjes së banorëve nga Gaza si pasojë e luftimeve të ashpra.

Ndryshe sot është dita e pestë e luftimeve të ashpra mes militantëve të Hamasit dhe ushtrisë izraelite, ku Hamasi kreu një sulm të befasishëm mbi Izraelin gjatë të shtunës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ