Mbi dy miliardë euro për Ballkanin nga BE, pse?

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Komisioni Evropian nisi një paketë të re financiare për të mbështetur 14 projekte investimi lider në fushën e transportit, energjisë, mjedisit, kapitalit njerëzor dhe mbështetjes për sektorin privat në Ballkanin Perëndimor, me vlerë 2.1 miliardë euro.

Siç thuhet në deklaratën e publikuar në faqen e KE-së, kjo është pakoja e pestë e investimeve në kuadër të Planit Ekonomik dhe Investiv të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor.

Projektet u përgatitën në bashkëpunim të ngushtë me partnerët në Ballkanin Perëndimor dhe institucionet financiare ndërkombëtare për të përshpejtuar perspektivën evropiane të rajonit.

Komisioneri Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Oliver Varhelyi tha se paketa e re e investimeve u dërgon një mesazh të qartë partnerëve nga Ballkani Perëndimor, se e ardhmja e tyre është në BE dhe se “ne po bëjmë përparim të qëndrueshëm” për të kapërcyer zhvillimin e pabarabartë ekonomik.

“Këto projekte do të lidhin më mirë vendet e rajonit me njëri-tjetrin dhe me BE, do të ndihmojnë në dekarbonizimin e ekonomive të tyre dhe do të ofrojnë mbështetje për konkurrencën e sektorit privat në rajon,” tha Varhelyi.

Ai u bëri thirrje partnerëve nga Ballkani Perëndimor dhe institucioneve financiare ndërkombëtare që të nisin sa më shpejt projektet në mënyrë që qytetarët dhe bizneset në rajon të përfitojnë nga këto investime.

TË FUNDIT
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
11 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
11 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
11 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

ME TE LEXUARA

14 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
11 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
11 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
11 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

INFO

NA NDIQ